Jak oszczędzić na kredycie?

Jak oszczędzić na kredycie?

jak oszczędzić na kredycie

Obecnie kredyty w dużej mierze można uznać za bardzo tanie. Mimo wszystko, co oczywiste, zawsze chcielibyśmy móc na nich jeszcze bardziej oszczędzić. Pożyczanie za darmo jest co prawda na ogół niemożliwe (jednak nie zawsze), ale nie oznacza to, że nie istnieje możliwość cięcia kosztów. Wręcz przeciwnie – często okaże się, że wystarczy odrobina wysiłku, aby móc odnotować pewne sukcesy na tym polu. W takim razie jak oszczędzić na kredycie?

Negocjuj z bankiem

Warto pamiętać, że podczas zaciągania kredytu hipotecznego na jego oprocentowanie składają się dwie części: stopa procentowa WIBOR3M oraz marża banku.

Na tą pierwszą bank nie ma żadnego wpływu, ale z kolei marża już zależy całkowicie od niego. Wobec tego warto spróbować ją negocjować. Nie zawsze się to uda, ale próba negocjacji nic nie kosztuje.

Poręczyciel kredytu

Druga osoba, która będzie współodpowiedzialna za kredyt przy dobrej zdolności kredytowej, może znaczącą zwiększyć nie tylko nasze szanse na kredyt, ale także dać możliwość negocjacji co do jego ceny. Kredyt z gwarantem jest więc warty uwagi zwłaszcza przy wysokich kwotach pożyczek.

Rozważ ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe (chyba, że mamy jedynie 10% wkładu do kredytu hipotecznego), ale wiele banków w zamian za jego zakup oferuje mniejszą marżę lub prowizję.

Dodatkowo zabezpieczenie kredytu może nam pomóc w jego otrzymaniu, jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest zbyt wysoka.

Warto sobie obliczyć, czy w danym przypadku będzie to dla nas opłacalne. Nie zawsze, ponieważ samo ubezpieczenie też swoje kosztuje, ale w wielu przypadkach okaże się, że więcej oszczędzimy, niż zapłacimy za ubezpieczenie. Ponadto otrzymujemy także benefit tego, że w wypadku na przykład naszej śmierci czy trwałej niezdolności do pracy (w zależności od tego, jaki zakres polisy wybraliśmy) kredyt zostanie spłacony i nie będziemy musieli się tym stresować.

Sprawdź, czy nie należysz do uprzywilejowanej grupy zawodowej

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje coś takiego, jak kredyt dla grup zawodowych i z tego powodu nie korzysta z należnych mu przywilejów. Wobec tego co to jest?

Nie jest to wcale, jak sugerowałaby nazwa, oddzielny rodzaj kredytu. Jest to zbiorcza nazwa dla kredytów, które udzielane są określonym grupom zawodowym na bardziej atrakcyjnych warunkach. Zależnie od polityki banku takim kredytem dla grup zawodowych może być kredyt gotówkowy, ale też na przykład kredyt hipoteczny.

Jakie zawody mogą liczyć na lepsze warunki kredytu, czyli niższe oprocentowanie lub prowizję czy wyższą kwotę możliwą do pożyczenia?

  • pracownicy administracji publicznej
  • służby mundurowe
  • pracownicy sektora bankowego
  • lekarze
  • prawnicy.

Mowa więc przede wszystkim o zawodach zaufania publicznego oraz zawodach kojarzonych z wysokimi zarobkami. Tacy klienci z dużym prawdopodobieństwem będą w stanie terminowo spłacać zadłużenie, więc są dla banku bardzo cenni. Pozornie mogłoby się wydawać, że kredyt dla grup zawodowych jest dla banku niekorzystny, ale może skłonić kredytobiorcę do związania się z danym bankiem na dłużej.

Dodaj komentarz