Jak sprawdzić zdolność kredytową? Krótki poradnik

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Krótki poradnik

Zakup pierwszego mieszkania to ogromne wydarzenie w życiu młodych ludzi. Jednak, aby kupno było możliwe potrzebne są środki finansowe. Najczęściej nieruchomości kupowane są na kredyt hipoteczny. Jego otrzymanie często jednak nie jest proste. Zależy to od wielu czynników, ale głównie od zdolności kredytowej. Myśląc zatem o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny warto jest sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa

Zacząć jednak należy od wyjaśnienia czym tak właściwie jest zdolność kredytowa. Mówiąc ogólnie jest to zdolność do spłacania zaciągniętego zobowiązania finansowego w terminie. Bank analizując każdy wniosek kredytowy zawsze sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. Nie posiadając zdolności kredytowej otrzymanie kredytu hipotecznego jest niemożliwe. Bank musi być bowiem pewny, że kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązanie.

Sprawdzanie zdolności kredytowej przez bank

Zanim odpowiedź na pytanie jak sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie, warto wyjaśnić jak robi to bank. Ten analizując zdolność kredytową robi to pod kątem ilościowym i jakościowym. Analiza ilościowa polega na weryfikacji sytuacji finansowej wnioskodawcy. Bank sprawdza osiągane dochody, ich źródła oraz wydatki i inne zobowiązania finansowe. Pamiętać trzeba, że każdy bank posiada własne kryteria oceny. Analiza jakościowa dotyczy takich elementów jak wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, sytuacja zawodowa oraz historia kredytowa. Innymi słowy, wszystko to co może mieć wpływ na wywiązywanie się ze spłaty kredytu.

Samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, zdolność kredytową można sprawdzić bezpośrednio w banku. Wystarczy udać się do placówki bankowej. Innym sposobem jest skorzystanie z usług brokerów kredytowych. To firmy pośredniczące w udzielaniu kredytów hipotecznych. W sieci można znaleźć także kalkulatory zdolności kredytowej. Pomagają one w samodzielnej jej ocenie. Po wypełnieniu określonego formularza otrzymuje się ocenę swojej zdolności kredytowej.

Pamiętać jednak trzeba, że może ona odbiegać od oceny wystawionej przez bank. Z okazji sprawdzania zdolności kredytowej warto jednocześnie sprawdzić jak wygląda nasza sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to ważne zwłaszcza jeśli wcześniej miało się zaciągnięte inne kredyty lub pożyczki. Być może okaże się, że w BIK znajdują się informacje o niespłaconych pożyczkach bądź opóźnieniach w spłatach. Jeśli dane te są nieprawidłowe należy je zweryfikować.

Dodaj komentarz