Od czego zależy całkowity koszt kredytu?

Od czego zależy całkowity koszt kredytu?

Od czego zależy całkowity koszt kredytu?

Raczej nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że banki udzielają kredytów w celach zarobkowych. Niemożliwe jest więc, aby kredyt był w pełni darmowy. Wyjątek stanowić mogą specjalne promocje, na przykład kierowane w stronę nowych klientów, ale na ogół decydując się na zaciągnięcie zobowiązania w banku będziemy musieli pogodzić się z tym, że ostatecznie zapłacimy więcej, niż pożyczyliśmy. Tylko co to jest całkowity koszt kredytu i od czego on zależy? Jak go obliczyć?

Czym jest koszt kredytu?

Koszt kredytu jest różnicą między tym, co zapłaciliśmy bankowi, a tym, co od niego dostaliśmy. Chodzi więc nie tylko o samą pożyczoną kwotę, ale także wszelkie dodatkowe opłaty, na których zarobił bank. Czasami jedyne, na co zwracamy uwagę przy wyborze kredytu to oprocentowanie, ale jest to błąd. Po głębszej analizie może się okazać, że kredyt nawet mimo bardzo niskiego oprocentowania jest nieopłacalny, jeśli doliczymy to niego wszystkie inne opłaty. To właśnie całkowity koszt kredytu jest tym, na czym powinniśmy się skupić, ponieważ daje nam on pełny obraz tego, jak kosztowny jest dany kredyt.

Od czego zależy koszt kredytu?

Jak już zostało wcześniej wspomniane i każdy niewątpliwie wie, całkowity koszt kredytu zależy w sporej mierze od jego oprocentowania. Jednak nie tylko! Powinniśmy także zwracać uwagę na takie czynniki jak prowizje (na przykład za udzielenie kredytu), dodatkowe opłaty (między innymi przygotowawcza) czy wymagania odnośnie skorzystania także z innych usług danego banku. Bywa, że za założenie tam konta osobistego będziemy mogli zaciągnąć zobowiązanie na lepszych warunkach.

Konieczne może być także zakupienie ubezpieczenia kredytu, które ochroni bank od strat w razie naszej śmierci, kalectwa czy innych nieprzewidzianych wydarzeń. Taki wymóg stawiany jest zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych na bardzo wysokie sumy. Jeśli już mowa o kredytach hipotecznych, warto wspomnieć, że w ich przypadku całkowity koszt kredytu zależy częściowo także od sumy wkładu własnego. Im większy, tym mniej kosztowny będzie kredyt. Dodatkowo na lepsze warunki kredytów mogą liczyć czasami osoby pracujące w tak zwanych zawodach uprzywilejowanych, na przykład mundurowych, lekarskich czy prawniczych.

Jak obliczyć koszt kredytu?

Istnieją wzory matematyczne, za pomocą których można obliczyć całkowity koszt kredytu samodzielnie, nie ma jednak powodu, aby się tak męczyć. Zamiast tego możemy skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów kosztów kredytów. Musimy jednak pamiętać, że każdy bank może stosować inne przeliczniki. Powinniśmy więc użyć kalkulatora na stronie tego banku, w którym chcemy uzyskać kredyt. Większość najbardziej popularnych banków w Polsce oferuje na swoich witrynach taką możliwość. Jeśli jednak nie mamy czasu lub Internetu, pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ukazuje ona procentowy stosunek kosztów kredytu do jego kwoty. Najprościej mówiąc, im wyższe RRSO, tym droższy będzie kredyt.

Jak nie przepłacić na kredycie?

W zależności od kwoty, którą chcemy pożyczyć koszt kredytu między jednym bankiem a drugim może się znacznie różnić. Warto więc uchronić się przed przepłacaniem i zapoznać się z tak wieloma ofertami różnych banków, jak to tylko możliwe. Dzięki wspomnianym wcześniej kalkulatorom sam proces porównywania poszczególnych propozycji nie powinien być ani szczególnie trudny, ani czasochłonny. Jeśli jednak wciąż mamy wątpliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z porady doradcy finansowego lub kredytowego. Ponadto ważne jest, aby przeczytać uważnie każdą umowę przed jej podpisaniem. Zawsze może okazać się, że coś w niej nie zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami.

Przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu jego koszt bez wątpienia dla większości osób jest jednym z najważniejszych czynników. Dobrze jest wiedzieć, co się na niego składa i w jaki sposób można go szybko i łatwo sprawdzić. Na rynku jest wiele dobrych ofert, ale także wiele takich, które zawierają ukryte koszta. Trzeba uważać, aby przypadkiem nie przepłacić.

Chcesz obniżyć koszty kredyt hipotecznego sprawdź kredyt refinansowy.

Dodaj komentarz