Pożyczki społecznościowe – czym są i jak działają?

Pożyczki społecznościowe – czym są i jak działają?

pożyczki społecznościowe
Rynek finansów jest pełen produktów, które mają nam pomóc sfinansować nasze wydatki – zarówno te mniejsze jak i większe. Jednym z nowszych produktów pozabankowych są pożyczki społecznościowe, które nie są zawierane przez instytucje finansowe, a osoby fizyczne. Zobacz czym tak naprawdę są tego typu pożyczki i w jaki sposób funkcjonują.

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to nic innego jak umowa cywilno-prawna, która zawierana jest pomiędzy dwoma osobami. Przedmiotem takiej umowy jest określona kwota pieniędzy, którą jedna ze stron zobowiązuje się udostępnić drugiej na określonych zasadach. W przeciwieństwie do kredytów i pożyczek w parabankach, pożyczki społecznościowe nie są nadzorowane więc osoba, która pożycza pieniądze może w dowolny sposób ustalać prowizję.

Takie pożyczki są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczającej zdolności kredytowej lub mają negatywne wpisy w KRD. Osoba, która pożycza pieniądze może lecz nie musi sprawdzić informacje na temat zadłużenia osoby, która chce pożyczyć pieniądze.

Gdzie szukać pożyczek społecznościowych?

Pożyczki społecznościowe można wziąć na portalach internetowych, które są do tego przeznaczone. Możemy pożyczać zarówno drobne kwoty jak i większe sumy. W internecie powstało już wiele serwisów, które pośredniczą w tego typu transakcjach i nie trudno znaleźć osoby, które chciałyby pożyczyć pieniądze.

Wystarczy, że na portalu opublikujesz ogłoszenie odnośnie tego, jaką pożyczkę potrzebujesz, a osoby, które udzielają pożyczek będą mieć wgląd do tego ogłoszenia i będą mogły Ci zaproponować swoją ofertę. Zarówno osoba, która udziela pieniędzy jak i tak, która je pożycza może negocjować warunki spłaty, dzięki czemu można znaleźć pożyczkę, która jest idealnie dopasowana zarówno do potrzeb pożyczkodawcy jak i pożyczkobiorcy.

Czy tego typu pożyczki są bezpieczne?

Takie pożyczki można dostać o wiele łatwiej niż popularne chwilówki. Portale, które prowadzą taką działalność są potencjalnym zagrożeniem dla finansowych instytucji pozabankowych, które coraz częściej zmuszone są stosować się i wprowadzać zmiany narzucane przez prawo.

Tak naprawdę to, czy będą one bezpieczne zależy od nas samych. Przede wszystkim przed pożyczeniem pieniędzy należy realnie ocenić swoje możliwości finansowe i to ile pieniędzy jesteśmy w stanie oddać pożyczkodawcy. Zadłużanie się na duże sumy w momencie, gdy wiemy, że nie jesteśmy w stanie ich spłacić jest bardzo ryzykowne i niesie za sobą niebezpieczeństwo.

Dodaj komentarz