Jakie PKD posiada fryzjer?

Jakie PKD posiada fryzjer?

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, fryzjerzy posiadają obowiązek dokonania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Co więcej, osoba prowadząca tę działalność powinna dokonać dokładniejszej kwalifikacji i wskazać konkretniejszą kategorię. Odpowiednie przyporządkowanie prowadzonej firmy wymaga wiedzy do jakiej sekcji rejestru należy ją wpisać. Jednak nie jest to żadna tajemna wiedza, niemal każdy może poznać jakie PKD odnosi się do danej grupy przedsiębiorstw.

Przeważająca część działalności gospodarczych prowadzonych w Polsce musi zostać sklasyfikowana do odpowiednich rejestrów. Jednym z najpowszechniejszych jest PKD i to właśnie zgodnie z nim fryzjerstwo powinno zostać właściwie przypisane. Polska Klasyfikacja Działalności to jeden z rejestrów, który dzieli podmioty zgodnie z profilem prowadzonej działalności. Taki podział rzutuje na ułatwienie procesu wyszukiwania przez klientów. Bardzo szybko można znaleźć podmioty, które np. prowadzą salon fryzjerski. PKD pozwala na realne zwiększenie osiąganych zysków z prowadzonej działalności. Przedstawiamy, w jaki sposób należy dokonać prawidłowej klasyfikacji działalności gospodarczej, a także które PKD powinno zostać wykorzystane przez salon fryzjerski, aby dotrzeć do większej ilości osób i móc uzyskiwać większe przychody.

PKD fryzjera

Co oznacza PKD fryzjer?

Polska Klasyfikacja Działalności została stworzona, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Poszczególne firmy są zakwalifikowane do rodzaju prowadzonej działalności. W konsekwencji podmioty zewnętrzne mogą o wiele szybciej szukać podmioty, które ich interesują. Fryzjer w PKD jest o wiele łatwiejszy do odnalezienia zarówno przez klientów, sponsorów a także firmy, które chciałyby nawiązać współpracę.

Wskazanie kodu PKD danej działalności stanowi element obowiązkowy podczas rejestracji, zupełnie tak jak numer REGON czy KRS w przypadku osób prawnych.

Fryzjerstwo w kodach PKD

W przypadku branży beauty bardzo istotna jest odpowiednia promocja, która rzutuje na ilość pozyskanych klientów. Stąd każda możliwość zachęcenia nowych osób jest na wagę złota. W Polskiej Klasyfikacji Działalności podmioty trudniące się fryzjerstwem posiadają kod 96.02.Z, który w rzeczywistości obejmuje szeroki katalog świadczonych usług. W fryzjerstwie bardzo istotne jest podążanie za trendami jak i również, a nawet przede wszystkim zdolność do właściwego dobierania fryzur do urody danej klientki, klienta. Zgodnie z kodem 96.02.Z., praca fryzjera skupia się na myciu, obcinaniu, czesaniu, a także układaniu fryzur. Ponadto możliwe jest przeprowadzanie zabiegów tj.: koloryzacja, prostowanie jak i również trwała ondulacja.

Tak na prawdę, fryzjer może w swoim salonie wykonywać o wiele więcej czynności. Umożliwia to zapis PKD, który wskazuje na możliwość wykonywania czynności, które są podobne do przedstawionych. W konsekwencji nie występują ograniczenia, które uniemożliwiałyby wykonywanie innych zabiegów fryzjerskich. Stąd też salony z powodzeniem mogą oferować innowacyjne usługi fryzjerskie bez konieczności dokonywania zmian we wpisie do Polskiej Kwalifikacji Działalności.

Czego nie obejmuje PKD fryzjerstwo?

Choć pojęcie o podobnych czynnościach do wymienionych w PKD znacząco rozszerza katalog świadczonych usług, to jednak nie jest to wystarczająco elastyczne, aby wszystko, co ma związek z włosami było wykonywane w salonie fryzjerskim. Przykładowo, zarówno właściciel salonu fryzjerskiego jak i osoby przez niego zatrudnione powinni wykonywać wszystkie czynności osobiście. Stąd też produkowanie peruk nie jest objęta tym kodem PKD. Została ona uznana za przetwórstwo przemysłowe, a dokładniej ujmując jest określane jako produkcja innych wyrobów. W konsekwencji jest to zupełnie inny rodzaj prowadzonej działalności. Nadrzędnym celem klasyfikacji za pomocą kodów PKD jest dokładniejsze posegregowanie poszczególnych branż i ich późniejsze rozdzielenie ze względu na wykonywane usługi.

Czy fryzjer i barber posiadają jeden kod PKD?

W ostatnim czasie dostrzegalny jest wzrost zainteresowania usługami barberskimi, stąd też wyspecjalizowały się osoby, które zajmują się wyłącznie profesjonalną stylizacją brody i zarostu. Zadbany wygląd mężczyzn stał się bardzo powszechny i terminy o barberów są umawiane z dużym wyprzedzeniem. W rezultacie nasuwa się pytanie, czy fryzjer i barber posiadają jeden kod PKD. Otóż tak. Zarówno fryzjer jak i barber posiadają te same zaszeregowanie w jednej podklasie. Podsumowując, fryzjer i barber posiadają ten sam kod – 96.02.Z.

Fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne a PKD

W Polskiej Klasyfikacji Działalności występuje bardzo szeroki zakres świadczeń kosmetycznych. W jednej klasie znajduje się zarówno fryzjerstwo jak i zabiegi kosmetyczne. Zatem teoretycznie można uznać wg. PKD, że fryzjer i kosmetyczka trudnią się tym samym rodzajem działalności. Choć oczywiście wiadomo, że w praktyce te dwa zawody są od siebie bardzo odmienne. W ramach tej klasy dopuszczalne jest wykonywanie zabiegów masażu twarzy, jak i również wykonywanie manicure i robienie makijażu. Tak naprawdę wymienione usługi kosmetyczne stanowią jedynie namiastkę usług, które świadczone są przez zakłady kosmetyczne.  Posługiwanie się jedną klasą z PKD posiada także drugie oblicze, część zakładów kosmetycznych zaczęła specjalizować się wyłącznie w jednym rodzaju usług, a i pomimo tego zaliczona jest do tej szerokiej grupy.

PKD fryzjera

Jak wygląda część sekcji, do której zaliczane jest fryzjerstwo?

Fryzjerstwo zostało zakwalifikowane do działu S, czyli do sektora określanego jako “pozostała działalność usługowa”. Dział S odnosi się również do wielu innych branż, które w rzeczywistości nie są ze sobą powiązane. Podczas kwalifikacji nie było istotne to, czy działalność poszczególnych branż posiada ze sobą kluczowe punkty wspólne. W konsekwencji nic nie stało na przeszkodzie, aby tuż obok fryzjerów w dziale S znajdowały się również działalności świadczące usługi z zakresu masażu, hostessy, spirytyści, tatuatorzy. Choć wiele osób może to dziwić, to w dziale S znalazło się także miejsce dla domów pogrzebowych i innych ośrodkach, które specjalizują się w zapewnieniu opieki nad grobami. Dodatkowo, w pobliżu klasyfikacji fryzjerów można natknąć się na zakłady, które piorą wyroby włókiennicze i futrzarskie.

Należy zapamiętać, że każda działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce musi posiadać przyporządkowany numer PKD. W przypadku usług fryzjerskich to  96.02.Z, jednak podczas jego określania można pamiętać o tym jak to jest istotne. Wbrew pozorom bardzo dużo klientów decyduje się na poszukiwanie usługodawców po numerze PKD. Pozwala im to na wstępne rozeznanie po ilości osób świadczących usługi w danej branży w określonym terytorium. Posiadanie odpowiedniej klasyfikacji prowadzonej działalności gospodarczej jest idealnym rozwiązaniem, które umożliwia realne zwiększenie ilości osób zainteresowanych świadczonymi usługami. Związek pomiędzy ilością nowych klientów, a uzyskiwanymi dochodami pozostaje bezdyskusyjny. Nowe grono odbiorców to doskonały motor rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej, ale również posiadanych umiejętności.

Choć można się zgodzić z twierdzeniem, że nie każdy korzysta z wyszukiwania po numerze PKD, to jednak wystarczy jedna osoba, która odnajdzie dany podmiot w ten sposób, a następnie poleci daną usługę następnej osobie. Taki sposób jest powszechnie znany i tzw. “poczta pantoflowa” od wielu lat przynosi w każdej branży ogromne dochody. Szczególnie należy pamiętać, że monopol na rynku posiadają nieliczni, o wiele częściej dostrzegalna jest ogromna konkurencja i walka o każdego klienta. Często nawet firmy uciekają do nieuczciwych praktyk, które mocno wykraczają poza przyjęte normy etyczne. W konsekwencji nie warto czekać na samodzielny rozwój wydarzeń i skrupulatnie poprowadzić prowadzoną działalność już od samego początku, aby mogła dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców, którzy są zainteresowani daną usługą.

Należy pamiętać, że numer PKD można zmienić w każdym momencie bez żadnych konsekwencji. Co więcej, dana działalność gospodarcza może posiadać więcej niż jeden numer. Z powodzeniem może wybrać kilka, nawet takich, które nie posiadają pomiędzy sobą jakiegokolwiek powiązania. Zmiany we wpisie dokonuje się za pomocą formularza CEIDG-1, jego wypełnienie jest bardzo proste i zajmuje chwilę. Sama zmiana w PKD nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami, a także nie przekłada się to negatywne konsekwencje ze strony stosowanych instytucji. Niemniej jednak warto kontrolować aktualność przestawionych informacji.

Dodaj komentarz