Zakup telefonu i kart telefonicznych, a koszty uzyskania przychodu

Zakup telefonu i kart telefonicznych, a koszty uzyskania przychodu

Firma i telefon

Do sprawnego prowadzenia działalności gospodarczej niezbędny jest telefon. W dzisiejszych czasach wiele spraw można załatwić i uzgodnić z klientami na odległość używając właśnie telefonu. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą zaliczyć kupno telefonu i kart telefonicznych do kosztów uzyskania przychodu.

Jednak czy takie wydatki zawsze będą kosztem firmowym?

Jeżeli kupisz telefon i wykorzystujesz go do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas wszystkie wydatki związane z jego użytkowaniem, takie jak, np. zakup kart telefonicznych, masz prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez przedsiębiorców w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z tego wynika, że telefon jak i karty telefoniczne spełniają te wymagania, ponieważ, jak zostało wcześniej wspomniane, w obecnych czasach telefon jest narzędziem niezbędnym do prowadzenia działalności, a wydatki z nim związane z pewnością stanowią koszt uzyskania przez przedsiębiorcę przychodu. Używając telefonu pozyskuje on nowych klientów i rozwiązuje ewentualne problemy, aby zachować dobry kontakt z dotychczasowymi klientami, a tym samym utrzymuje źródło przychodów firmy.

Zakup telefonu i kart telefonicznych, a koszty uzyskania przychodu

Jednak, aby wydatki na zakup kart telefonicznych i telefonu można było zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu, trzeba powiązać dany numer z firmą ( numer musi być zarejestrowany na firmę). Jeśli tak nie jest i wykorzystujesz swój prywatny telefon do rozmów służbowych, wówczas musisz posiadać bilingi. Są one potwierdzeniem wykonywania połączeń z danego numeru telefonu i udowadniają związek między poniesionymi wydatkami, a prowadzoną działalnością gospodarczą. Z powyższego wynika, że zakup kart i telefonu bez problemu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, jeżeli tylko udowodnisz związek takiego zakupu z prowadzeniem działalności.

Warto zaznaczyć, że poza wliczeniem takiego zakupu w koszty firmy przedsiębiorca ma również prawo odliczyć naliczony przy zakupie telefonu i kart telefonicznych podatek od towarów i usług. Odliczenia takiego dokonuje się na zasadach ogólnych, a więc w zakresie, w jakim telefon jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej. Aby odliczenie podatku było możliwe przedsiębiorca oczywiście musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

admin Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *