Wynajem nieruchomości wiąże się z ryzykiem, dlatego właściciele coraz częściej korzystają z najmu okazjonalnego. Co to takiego? Czym się charakteryzuje? I w końcu – jakie ma zalety oraz wady, zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Najem okazjonalny – co to?
Najem okazjonalny to szczególny rodzaj umowy najmu lokalu mieszkalnego, który jest uregulowany w polskim prawie, a dokładniej w Ustawie o ochronie praw lokatorów z 21 czerwca 2001 r. Wprowadzono go w celu ochrony interesów wynajmujących, którzy często obawiają się trudności związanych z eksmisją najemców w przypadku zaległości w czynszu lub innych problemów. Od standardowego najmu różni się dwoma aspektami:
- może być oferowany wyłącznie przez osoby fizyczne wynajmujące lokal mieszkalny, który nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- wymaga spełnienia dodatkowych formalności, przede wszystkim sporządzenia umowy w formie pisemnej z poświadczeniem notarialnym.
To jednak nie wszystko, czym wyróżnia się najem okazjonalny. Co to oznacza? Że do umowy powinno zostać dołączone oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia lokalu w przypadku zakończenia umowy. Co więcej, musi on wskazać adres innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie konieczności opuszczenia wynajmowanego mieszkania.
Jakie są zalety najmu okazjonalnego?
Najem okazjonalny, jak wspomnieliśmy wcześniej, powstał przede wszystkim po to, by chronić prawa wynajmujących. Mogą oni skorzystać z uproszczonego procesu eksmisji, dzięki czemu unikają problemów np. w sytuacji, gdy wynajmujący nie płaci czynszu albo nie dba należycie o lokal. Znacząco ogranicza to ryzyko podpisania umowy z nieuczciwymi osobami, ponieważ dodatkowe formalności odstraszają najemców, którzy mogą mieć złe intencje.
Jak się jednak okazuje, takie rozwiązanie może być również korzystne dla najemców, którzy:
- zyskują większe możliwości negocjacji – często wynajmujący są na to bardziej otwarci, ponieważ czują się dodatkowo zabezpieczeni;
- podpisują umowy precyzyjnie określające warunki najmu, co ogranicza ryzyko nieporozumień;
- mają pewność, że wynajmujący również działa zgodnie z prawem i nie może dowolnie zmieniać warunków umowy.
Wszystko to wpływa na duże zainteresowanie, jakim obecnie cieszy się najem okazjonalny. Co to takiego, już wiesz. A jak z niego skorzystać, by obie strony – zarówno wynajmujący, jak i najemca – były zadowolone i w pełni zabezpieczone? Najlepiej skorzystać z usług specjalistycznych firm, które pomagają skonstruować odpowiednie umowy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, wejdź na stronę https://www.herbewo.krakow.pl/, gdzie zyskasz wszelkie dodatkowe informacje i będziesz mógł liczyć na wsparcie specjalistów w zakresie zarządzania wynajmem. Pomoże Ci to wynająć swoją nieruchomość bez ryzyka i zyskać pewność, że przez cały okres trwania umowy obejdzie się bez niepotrzebnych problemów.