Czym jest użyteczność strony internetowej?

Czym jest użyteczność strony internetowej?

Użytkownicy sieci oczekują, że już podczas pierwszej wizyty w wybranym serwisie będą w stanie wykonać wszystkie swoje plany – dokonać zakupów, zorientować się w ofercie, znaleźć informacje, jakie są im potrzebne i wiele innych. Aby zapewnić im taką możliwość, niezbędne jest podnoszenie funkcjonalności strony. Wykorzystuje się do tego web usability. Jego celem jest sprawienie, aby odwiedzający witrynę byli zadowoleni z możliwości, jakie daje.

  1. Jak zwiększyć użyteczność strony internetowej?
  2. Użyteczność stron internetowych – czym są badania User Experience?
  3. Dlaczego web usability powinna być brana pod uwagę podczas projektowania stron www?

Na czym polega użyteczność serwisów internetowych i w jaki sposób można na nią wpływać? Zastanówmy się nad tym.

Jak zwiększyć użyteczność strony internetowej?

Aby zwiększyć użyteczność swojej witryny internetowej, warto spróbować zająć się analityką internetową. Odpowiednie badania dostępne są na przykład na https://webmetric.com/oferta/badania-ux/. Badania UX pozwalają określić, czy strony internetowe są tworzone zgodnie z zasadami web usability oraz czego potrzebuje twoja strona www do lepszego funkcjonowania. Dzięki temu poszczególne elementy strony mogą być dopasowane do realnych potrzeb użytkowników. Zlecenie badań specjalistom z danej branży pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości, jakie daje Internet oraz na sprawdzenie, co możesz ulepszyć na swojej stronie.

Użyteczność stron internetowych – czym są badania User Experience?

User Experience pozwalają na określenie stopnia użyteczności badanej witryny. Dzięki nim można dowiedzieć się, czego tak naprawdę oczekuje użytkownik Internetu, jakie są jego potrzeby i co wpływa na jakość korzystania ze strony internetowej. Prawdą jest, że obecnie w każdej branży niezbędne jest posiadanie odpowiedniej witryny. Badania UX mogą być przeprowadzane na żywo z grupą docelową. Przykładem mogą być badania z udziałem moderatora. Przeprowadzane są także specjalistyczne testy z udziałem jednej do trzech osób, będących profesjonalistami w danym zakresie. Korzystanie z tego rozwiązania sprawia, że każdy jest w stanie nauczyć się tego, czego tak naprawdę oczekuje użytkownik.

Dlaczego web usability powinna być brana pod uwagę podczas projektowania stron WWW?

Użyteczność strony internetowej to jeden z najważniejszych elementów, który należy bezwzględnie brać pod uwagę podczas tworzenia strony internetowej. Przede wszystkim to od tego, czy strona spełniała wymogi użyteczności zależy, czy użytkownikowi będzie się z niej dobrze korzystało. Okazuje się, że jakość strony internetowej może wpływać na to, jakie elementy przyciągną uwagę użytkownika oraz czy będzie on chciał wrócić na stronę. Komfort i przejrzystość mogą pomóc w lepszym odnalezieniu poszukiwanych informacji. Co więcej, strony cechujące się czytelną architekturą informacji są zwyczajnie wygodniejsze w użytkowaniu.

Dodaj komentarz