Dni wolne od pracy w 2022 – sprawdź nasze zestawienie

Dni wolne od pracy w 2022 – sprawdź nasze zestawienie

Dni wolne od pracy w 2022 – sprawdź nasze zestawienie

Wraz z nadejściem Nowego Roku bardzo wiele osób zastanawia się, ile dni wolnych będzie można dla siebie mieć. Wiadomo, że każdy, kto pracuje zawodowo, chciałby sobie czasami odpocząć, jednak przysługujący urlop, nie zawsze jest w pełni satysfakcjonujący, jeśli chodzi o ilość dni, czy termin przyznania. Dużym zainteresowaniem cieszą się więc dni wolne, które można sobie wziąć między świętami, a dzięki temu zyskuje się tak zwany dług weekend. Dla wielu to dodatkowa forma odpoczynku jednocześnie możliwość wyjazdy poza miasto. Koniecznie należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób to zorganizować, by móc odpocząć od pracy. Wiadomo, że jeśli ma się rodzinę, to warto, by każdy z członków mógł wziąć wolne w tym samym terminie, dzięki temu można będzie wyjechać gdzieś całą rodziną. Doskonałym rozwiązaniem będzie właśnie skorzystanie z możliwości wzięcia dodatkowych dni wolnych. Pozwolą one nie tylko na odpoczynek, ale również uzmysłowią, w jak prosty sposób można zyskać więcej wolnego.

dni wolne od pracy

Kalendarz dni wolnych w 2022- jak to wygląda?

W przypadku osób zatrudnionych u siebie, w dowolnym momencie można wziąć sobie wolne i gdzieś wyjechać. Wiadomo, że wcześniej należy przygotować na niedostępność, stąd też już na kilka tygodni przed planowanym urlopem poinformować na bramie firmy, stronie internetowej, czy na portalach społecznościowych o planowanej przerwie. Dzięki temu klienci sami będą mogli zaplanować wizytę, a jednocześnie nie będzie obawy, że się ich straci.

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Wiadomo, że wszelkiego rodzaju urlopy należy rozplanować wcześniej, dlatego wszelkie plany wyjazdu na wakacje, także muszą zostać dokładnie rozplanowane. Osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę mają do przepracowania w tym roku 251 dni. Czyli w porównaniu do poprzedniego roku, o jeden dzień mniej. Weekendy i święta to aż 114 dni, z czego już same święta to 13 dni.

Minusem aktualnego roku jest to, że niestety, ale święta przypadają niekorzystnie. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli święto wypada w sobotę, to wtedy pracownik ma prawo do odebrania sobie dodatkowego dnia wolnego. W przypadku święta przypadającego w niedziele już to nie obowiązuje. W tym roku aż 5 świąt przypada w weekend.

 Jak wygląda kalendarz świąt w tym roku?

W styczniu…. 1 stycznia przypadał w sobotę, dzięki temu każdy mógł zregenerować swoje siły po zabawie, aż do poniedziałku. W przypadku Święta Trzech Króli, które wypadało w czwartek, wystarczyło wziąć wolny piątek, by móc się cieszyć długim weekendem. Wiele osób wykorzystało ten czas, by móc odwiedzić dalszych krewnych, czy zwyczajnie odpocząć po świętach.
W kwietniu.. kolejne święta, dzięki którym można będzie mieć kilka dni wolnego. 17 kwietnia wypada Wielkanoc, niestety będzie to niedziela. Natomiast Pierwszy Dzień Świąt Wielkanocnych wypada w poniedziałek. Dzięki temu osoby, które pracują od poniedziałku do piątku, będą mogły wydłużyć sobie weekend o jeden dzień.
W maju… Święto Pracy przypada w niedziele, a więc w dzień, którego nie można odebrać. Natomiast Święto Konstytucji 3 Maja, wypada we wtorek, dzięki temu biorąc wolny poniedziałek, można mieć weekend wydłużony o 2 dni. W efekcie, jeśli ktoś się postara, to w maju będzie mógł mieć 5 dni wolnych pod rząd.
W czerwcu… Zesłanie Ducha Świętego, wypada 5 czerwca i w tym roku będzie to niestety niedziela. Natomiast Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca. Jak zostało wcześniej wspomniane, za niedziele nie przysługuje rekompensata, natomiast w przypadku święta wypadającego w czwartek, można wziąć wolny piątek, by móc wydłużyć sobie weekend.
W sierpniu… 15 sierpnia wypada Święto Wojska Polskiego, ale także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dzięki temu, osoby pracujące od poniedziałku do piątku, mają wydłużony weekend o jeden dzień. Co bardziej przezorni, wezmą sobie wolne w piątek, dzięki temu mając 4 dni wolnego, będą mogli udać się na jakiś krótki wypoczynek.
W listopadzie… 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych wypada we wtorek. Dzięki temu biorąc sobie wolne w poniedziałek, można zyskać długi weekend. Ponadto już 11 listopada wypada Święto Niepodległości, a jest to piątek. To kolejna okazja do długiego weekendu w tym miesiącu.
W grudniu… Boże Narodzenie przypada w niedziele, a kolejne święto w poniedziałek. Wiele osób decyduje się na wzięcie wolnego 23 grudnia, by móc na spokojnie przygotować sobie wigilię. Dlatego w ten właśnie sposób można zyskać długi weekend.

dni wolne od pracy

Dni przypadające w weekend

Bardzo wiele osób jest zmartwionych tym, że część świąt przypada w weekend. W tym roku to aż 4 dni wolne, które niestety przypadają w niedzielę. Oznacza to, że nie są to dni, które można będzie sobie odebrać. W przypadku świąt przypadających w sobotę przysługuje za nie jeden dzień wolny od pracy, ale jednocześnie pracownik ma prawo do wynagrodzenia. W sobotę w tym roku przypadało jedno święto, a mianowicie był to 1 stycznia.

Długie weekendy?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można zorganizować sobie pracę, by móc mieć troszkę więcej wolnego w ciągu roku. Wiadomo, że dla jednych zorganizowanie czegoś takiego nie będzie stanowiło żadnego problemu, podczas gdy dla wielu będzie to nieosiągalne. Przede wszystkim należy zwrócić swoją uwagę na to, że w przypadku roku 2022, można mieć aż 3 długie weekendy. Pierwszy będzie przypadał w czasie wakacje, ponieważ w sierpniu od 13.-15. Dzięki temu jeśli ktoś posiada dzieci, a jednocześnie nie ma możliwości wzięcia urlopu, by móc z nimi gdzieś wyjechać, to właśnie ten czas będzie mógł przeznaczyć na odpoczynek z dzieciakami. Kolejnym takim weekendem będzie ten w listopadzie, ponieważ wtedy od 11 do 13 można sobie będzie odpocząć. Ostatni dłuższy weekend, dla osób, które nie mają możliwości wzięcia dodatkowych dni wolnych od pracy, będzie w grudniu, a mianowicie od 24 do 26.

Jak wydłużyć weekendy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można wydłużyć sobie te weekendy. Wiadomo, że jest wiele zakładów pracy, w których wzięcie dodatkowego dnia wolnego nie stanowi żadnego problemu. Przede wszystkim w wielu takich przypadkach są to dni bezpłatne, ale jednocześnie można będzie zyskać więcej poczucia komfortu, gdyż uda nam się wtedy porządnie odpocząć. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zwyczajnie nie ma możliwości wzięcia sobie urlopu w dowolnym momencie, a w przypadku wielu osób ten czas zwyczajnie im nie przysługuje. Oznacza to, że doskonałym rozwiązaniem będzie wzięcie sobie dodatkowego dnia wolnego, dzięki temu zyska się długi weekend. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku obecnego roku, wystarczy wziąć sobie wolne 4 dni, by móc mieć 4 długie dodatkowe weekendy. Wiadomo, że zgodnie z obowiązującym prawem, w tym roku będą 3 długie weekendy z uwagi na święta. Jednak jeśli weźmiemy sobie dodatkowo 4 dni w poniżej wybranych terminach, uzyskamy w sumie 7 długich weekendów w ciągu roku. Wystarczy wziąć sobie wolne w dniach: 7 stycznia, 2 maja, 17 czerwca, 31 października, by móc za każdym razem zyskać dłuższy weekend.

Niewątpliwie jest wiele osób, które odczuwają satysfakcję z wykonywanej pracy. Jednocześnie zapominamy o tym, jak duże znaczenie ma nie tylko praca, ale także odpoczynek. Trudno jest zachować równowagę, ponieważ zwykle po obowiązkach zawodowych, pojawiają się te związane z prowadzeniem domu. Oznacza to, że właściwie z jednych płynnie przechodzimy w kolejne. Mając kilka dni dodatkowo wolnych, znacznie łatwiej będzie znaleźć czas na odpoczynek i regenerację swoich sił. Wiadomo, że nie każdy ma możliwość wzięcia sobie dodatkowych dni wolnego, jeśli jednak mamy taką możliwość to warto z niego skorzystać. Z pewnością nawet osoby, którym przysługuje urlop stwierdzą, że nie jest on wystarczającej długości i chciałyby zyskać jeszcze kilka dni. Dlatego można już dziś poważniej się nad tym zastanowić, by wiedzieć, w jak dużym stopniu może to wpłynąć na poczucie komfortu i możliwość odpoczynku od spraw zawodowych.  Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz