Jak zostać trenerem warsztatu i socjoterapeutą?

Jak zostać trenerem warsztatu i socjoterapeutą?

Trening interpersonalny, a także socjoterapia to tematy niezwykle w ostatnim czasie popularne. Nic w tym dziwnego. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze swoich problemów w różnych obszarach, choćby jeśli chodzi o asertywność czy skuteczną komunikację, ale też przykładowo w zakresie różnego rodzaju problemów emocjonalnych, takich jak ADHD czy wszelkiej maści fobie.

Stąd też wzrasta także zainteresowanie, jeśli chodzi o zawód trenera interpersonalnego, a także socjoterapeuty. Pojawia się jednak istotne pytanie, a mianowicie, co właściwie należy zrobić i jakie kwalifikacje należy uzyskać, aby móc świadczyć wysokiej jakości usługi i faktycznie pomagać swoim klientom. Odpowiedź na nie znajdziecie w dalszej części tego materiału.

Co zrobić, żeby zostać certyfikowanym trenerem warsztatu lub socjoterapeutą?

Żeby móc ubiegać o certyfikat trenera warsztatu lub socjoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, trzeba spełnić ściśle określone warunki. Konieczne jest skończenie odpowiedniego korsu na takiego właśnie trenera bądź socjoterapeutę, organizowanego przez kompetentny podmiot. Rzeczony kurs powinien mieć odpowiednią długość (minimum 200 godzin, w tym co najmniej 10 dwudniowych warsztatów i 4-dniowy trening interpersonalny), a także składać się zarówno z części treningowej, jak i warsztatowej.

Dodatkowo, co najmniej 2 warsztaty muszą być przeprowadzone pod nadzorem trenera i superwizora odpowiednio wysokiego stopnia, posiadających rekomendację PTP. Osoba, która chce być rekomendowana bądź certyfikowana przez Towarzystwo musi oczywiście również do niego należeć. Jak widać, wymagania nie są niskie, natomiast w ten sposób gwarantowane jest, że certyfikat PTP będą posiadały jedynie osoby, które faktycznie uzyskały praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu treningu interpersonalnego bądź socjoterapii i będą w stanie tę wiedzę przekazywać swoim kursantom.

Przykładem kursu, który spełnia wszystkie wymagania formalne i daje możliwość ubiegania się o certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego po jego ukończeniu można znaleźć tutaj: https://ppit.pl/oferta/szkola-trenerow-treningu-psychologicznego-i-socjoterapii/. Warto pamiętać, że taki kurs jest nie tylko przepustką do certyfikacji, ale też źródłem cennej wiedzy – i w związku z tym uczestniczyć w nim aktywnie i z zaangażowaniem.

Czego można nauczyć się na kursie dla trenerów interpersonalnych oraz socjoterapeutów?

Zakres informacji i ćwiczeń praktycznych, który obejmuje kurs dla trenerów interpersonalnych oraz socjoterapeutów jest bardzo szeroki. W ramach takiego kursu można między innymi dowiedzieć się więcej na temat takich zagadnień, jak dynamika grupowa, psychopatologia czy superwizja przypadków.

Kursy obejmują również elementy treningu związanego ze wspomnianą we wstępie komunikacją oraz asertywnością, a także diagnozą licznych trudności emocjonalnych.

Dodaj komentarz