Metoda SMARTER – lepszy sposób na osiąganie celów

Metoda SMARTER – lepszy sposób na osiąganie celów

Jeśli zaczynasz prowadzić własny biznes, z pewnością zastanawiasz się jakie kroki podjąć, aby prosperował jak najlepiej. Wszystko może wydawać Ci się nowe i nieco trudne, jednak nie martw się, z wykorzystaniem odpowiednich, wymyślonych i sprawdzonych przez specjalistów metod możesz osiągnąć sukces, o jakim od zawsze marzysz!

Planowanie jako sposób na łatwiejsze dotarcie do celu.

Jednym z kroków do osiągnięcia założonego sobie celu jest planowanie. Samo planowanie jest złożonym procesem. Nie wystarczy tylko powiedzieć zespołowi, co i kiedy chcemy osiągnąć. Należy drogę do osiągnięcia celu rozbić na mniejsze punkty, dzięki czemu dotarcie na metę będzie znacznie łatwiejsze, a sama droga prostsza i bardziej zrozumiała. Jedną z zasad planowania jest wykorzystanie metody SMARTER. Metoda ta to rozszerzona o dwie literki metoda SMART. W dalszej części artykułu poznasz rozwinięcie tego skrótu, dowiesz się, co oznaczają poszczególne etapy, jak wprowadzać je w życie oraz co dzięki nim osiągniesz. Warto wprowadzić w życie tą metodę, ponieważ znacznie ułatwia dążenie do celu.

Na czym polega metoda SMARTER?

Ta metoda, która jest rozwinięciem równie popularnej i skutecznej metody SMART pomoże Ci wcielić w życie niemal każdy cel – nie tylko zawodowy, ale także osobisty. Wykorzystuje ją wiele dużych przedsiębiorstw, ponieważ jej działanie zostało sprawdzone. Metoda działa niemal w każdym przypadku. Wystarczy tylko dobrze zaplanować każdy kolejny krok i trzymać się poszczególnych elementów. Pamiętaj, że samo zaplanowanie drogi do celu to tylko mały element wchodzący w skład procesu, który musisz przejść. Planowanie znacznie ułatwia pracę, jednak nadal musisz włożyć wiele wysiłku, aby osiągnąć założony sukces. Odpowiednia dawka motywacji, oczy na cel i trzymanie się zasady SMARTER znacznie pomogą Ci zrobić wszystko, co chcesz. Zapoznaj się z rozwinięciem skrótu!

Rozwinięcie skrótu – co kryje się za literami SMARTER?

Słowo “smart” z języka angielskiego oznacza “mądry” a “smarter” to stopień wyższy tego przymiotnika, czyli po prostu “mądrzejszy”. Akronim, który powstał z pierwszych liter słów z języka angielskiego to nazwa metody, która jest niezwykle pomocna w realizowaniu celów. Oto co oznacza każda litera ze skrótu:

– specific – po polsku oznacza sprecyzowany.

– measurable – na polski tłumaczy się to słowo jako mierzalny.

A – attractive – atrakcyjny

– realistic – realistyczny

– time-based – terminowy, oznaczony w czasie

To rozwinięcie skrótu SMART. Skrót ten został rozszerzony o dwa kolejne przymiotniki, dzięki czemu cała metoda może być jeszcze lepiej zrozumiana oraz może dać lepsze efekty, jeśli poprawnie wprowadzisz ją w życie i będziesz dokładnie trzymać się każdego z punktów.

– exciting – ekscytujący

R – recorded – zapisany

Tak prezentuje się rozwinięcie wersji rozszerzonej tej świetnej metody. Każde ze słów powinno zostać przez Ciebie dokładnie zrozumiane, aby Twój cel rozłożony na mniejsze etapy był przez Ciebie zrealizowany jak najszybciej, najłatwiej i z jak największą korzyścią. Pamiętaj, że tę metodę możesz stosować nie tylko w biznesie, ale również w realizowaniu Twoich osobistych założeń. Przejdźmy do najciekawszego punktu, czyli…

Źródło: http://abk.umed.pl/krok-1-metoda-smarter/

Co oznacza każde ze słów w rozwinięciu skrótu i jak ma się to do mojego celu?

Specific – sprecyzowany

Na pierwszym miejscu powinieneś sprecyzować, jak ma wyglądać efekt Twoich działań. Opisz dokładnie, z najmniejszymi szczegółami co chcesz osiągnąć, aby wiedzieć, co dokładnie robić, by dotrzeć do celu. Sprecyzowanie swojego marzenia jest bardzo ważne. Jeśli zakładasz, że do końca przyszłego roku zarobisz większą sumę pieniędzy, niż w tym roku – określ dokładnie JAK DUŻY miałby być Twój zysk.

M – mierzalny

Ten etap wyjątkowo ściśle łączy się z poprzednim. Co oznacza, że cel musi być mierzalny? Tutaj głównym problemem, jakim musisz się zająć, jest ustalenie, w jaki sposób sprawdzisz, ile dokładnie udało Ci się osiągnąć. Powinieneś mieć jakąś skalę porównawczą, aby móc cały czas dokładnie obserwować progres. Mierzenie celu nie tylko pozwoli Ci spojrzeć na niego dokładniej – zauważone wyniki potrafią świetne motywować do dalszej pracy!

A – atrakcyjny

Atrakcyjność celu to jedna z jego najważniejszych cech. Jak myślisz – lepiej będzie pracowało Ci się nad projektem, którego efekt końcowy będzie dla Ciebie pewnego rodzaju spełnieniem marzeń, czy nad takim, którego zrealizowanie nie przyniesie Ci aż tak dużej satysfakcji? To, co znajduje się na końcu ciężkiej pracy powinno być dla Ciebie jak nagroda – powinna być dla Ciebie atrakcyjna, motywująca.

R – realistyczny

Wydawałoby się, że jest to oczywiste. Jednak nie zawsze nasze marzenia są realistyczne. Ten punkt nieco kłóci się z zasadą “dream big” jednak wbrew pozorom jest niezbędny, kiedy chcemy zastosować metodę SMART. Jeśli dopiero rozwijasz swoją firmę, a Twoim celem jest osiągnięcie przychodu kilkuset tysięcy przychodu w ciągu pół roku, może wydawać się to jak porwanie się z motyką na słońce. Jeśli Twój cel wydaje się zbyt duży – rozbij go na mniejsze i wtedy zastosuj metodę SMART w każdym kolejnym kroku, a z pewnością uda Ci się osiągnąć duże, pierwotne marzenie. Stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań może działać demotywująco, ponieważ szansa na sprostanie ogromnym wyzwaniom jest zawsze nieco mniejsza.

T – terminowy

Określenie końca czasu na realizację zadania jest niezwykle ważne. Jeśli Ciebie i Twoich pracowników nie będą gonić terminy, wasza motywacja drastycznie spadnie, co odciągnie w czasie zrealizowanie projektu. Dokładnie zaplanuj termin wykonania poszczególnych ruchów, aby jeszcze dokładniej śledzić progres.

E – ekscytujący

Twoje działania powinny być dla Ciebie przyjemnością. Jeśli Twoja praca nie jest dla Ciebie niczym przyjemnym, osiąganie celów może być naprawdę trudne. Spraw, że to, co robisz, będzie dla Ciebie wyzwaniem, któremu naprawdę chcesz sprostać! Ekscytacja tym, co robisz także działa niezwykle motywująco, a do tego robienie rzeczy, które autentycznie lubisz, pozwoli ci zminimalizować zmęczenie!

R – recorded (zapisany)

Zapisz to, co chcesz zrobić. Koniecznie! Badania potwierdzają, że jesteśmy bardziej skłonni realizować cele, które są zapisane. Notatkę powieś w widocznym miejscu i odhaczaj każdy kolejny etap. Dzięki temu fizycznie zobaczysz efekt swojej pracy.

Dodaj komentarz