Różeniec górski na stres i przemęczenie – wspomóż się zimą

Różeniec górski na stres i przemęczenie – wspomóż się zimą

W kroplach, w kapsułkach, przeciwbakteryjny i antyoksydacyjny – mowa oczywiście o różeńcu górskim. To zdecydowanie jeden z najbardziej cenionych adaptogenów, który ma szereg korzystnych wpływów na organizm. Działa wspomagająco na układ odpornościowy i nerwowy, a także może działać pozytywnie na libido i samopoczucie. Kiedy warto stosować różeniec górski? Zobacz, jakie działanie ma ta roślina.

Czym jest różeniec górski? 

Różeniec górski https://www.izielnik.pl/rozeniec-gorski, nazywany również Arktycznym korzeniem, to roślina występująca głównie w północnej i środkowej Azji. Znajdziemy ją także w niektórych regionach Europy, w tym w Polsce. W naszym kraju różeniec górski rośnie na terenie Sudetów i Karpat. 

Roślina ta od setek lat cieszy się popularnością w medycynie naturalnej. Różeniec ma bogatą tradycję stosowania jako środek adaptogenny i wspierający siły witalne. Właściwości rośliny wynikają z obecności 2 głównych substancji chemicznych – rozawin i salidrozydów.

Różeniec górski działa adaptogennie, wspomagając przywrócenie wewnętrznej równowagi organizmu, czyli homeostazy. Najlepsze efekty związane z korzystaniem z R. rosea można zaobserwować u jednostek podatnych na stres oraz u tych, które mają trudności w radzeniu sobie z długotrwałym napięciem psychicznym.

Jakie właściwości ma różeniec? 

Badania naukowe potwierdzają wiele korzystnych właściwości różeńca górskiego. Zawarte w nim składniki biologicznie aktywne wykazują pobudzający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (OUN), redukują negatywne skutki czynników stresogennych oraz przeciwdziałają niedotlenieniu organizmu.

Składniki aktywne zawarte w różeńcu górskim pobudzają neurotransmitery w układzie nerwowym, takie jak noradrenalina, dopamina i serotonina. W rezultacie następuje poprawa funkcji pamięci, zwiększenie zdolności analizowania i planowania, oraz podniesienie poziomu uczenia się, oceniania i ogólnej percepcji.

Wielokierunkowy wpływ tego zioła na mózg i układ nerwowy przekłada się na ograniczenie procesów degeneracyjnych związanych z wiekiem w tych strukturach. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie dłuższej sprawności umysłowej, która zazwyczaj ulega pogorszeniu wraz z postępującym starzeniem się organizmu.

Jak dawkować różeniec górski? 

Dawkowanie różeńca górskiego jest uzależnione od celu jego stosowania oraz ogólnego stanu zdrowia. Musimy pamiętać, że suplementacja powinna być indywidualnie dostosowana. Zazwyczaj jednak zaleca się spożywanie od 300 do 600 mg w pojedynczej porcji, natomiast nie należy przekraczać 1000-1200 mg dziennie.

Dodaj komentarz