Badania słuchu – kiedy warto o nich pomyśleć i jak wyglądają?

Badania słuchu – kiedy warto o nich pomyśleć i jak wyglądają?

Na badania słuchu powinien zdecydować się każdy, kto ma problem z prawidłowym funkcjonowaniem tego narządu. Dobrze byłoby więc znać podstawowe wskazania do podjęcia diagnostyki laryngologicznej. Warto także wiedzieć, w jaki sposób przebiegają badania słuchu. Na szczęście, z reguły nie są one ani bolesne, ani też nieprzyjemne. Nie ma więc powodu, aby się ich obawiać.

Jakie są wskazania do badania słuchu?

Istnieje całkiem sporo wskazań do przeprowadzenia diagnostyki narządu słuchu. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • jednostronne lub obustronne pogorszenie słuchu
  • podejrzenie niektórych nowotworów
  • bóle uszu
  • infekcje kanału słuchowego
  • podeszły wiek

Nie należy podejmować prób diagnostyki samodzielnie. Zawsze należy zdać się na pomoc fachowca. W przypadku podejrzenia schorzeń związanych z pogorszeniem słuchu, można odwiedzić lekarza medycyny rodzinnej, internistę bądź laryngologa.

Sprawdź także:

Jak wyglądają badania słuchu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie przebiegają badania słuchu. Na początek, lekarz będzie zadawał pytania, które umożliwią mu przeprowadzenie wnikliwego wywiadu chorobowego. Trzeba spodziewać się nie tylko pytań o problemy ze słuchem, ale również o przebyte i aktualne choroby, zwłaszcza te o charakterze przewlekającym się. Następnym etapem może okazać się audometria tonalna. Trwa ona około 20 minut i nie jest bolesna. Wyniki badań będzie można poznać niemal od razu, podczas rozmowy ze specjalistą. Niekiedy konieczne będzie przeprowadzenie innych testów oraz badań. Wyniki wszystkich pozwolą na postawienie diagnozy oraz wdrożenie skutecznej terapii. Jeżeli pogorszenie jakości słuchu jest trwałe, najprawdopodobniej trzeba będzie dobrać odpowiedni aparat słuchowy. W przeciwnym bowiem razie, jakość życia osoby zmagającej się z problemami słuchu raczej nie będzie satysfakcjonująca.

Jak dbać o słuch na co dzień?

Problemów ze słuchem nie zawsze można uniknąć. Niemniej jednak, warto wyeliminować niektóre czynniki ryzyka problemów z narządem słuchu. Doskonałym pomysłem będzie unikanie słuchania zbyt głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki. Warto byłoby również stosować odpowiednio dobraną dietę, bogatą w świeże owoce oraz warzywa. Aktywność fizyczna i redukcja stresu także będą wskazane. Dzięki temu, być może uda się uniknąć groźnych infekcji ucha, które mogą stać się źródłem pogorszenia słuchu. Jeżeli infekcja się pojawi, nie wolno zwlekać z jej leczeniem. Sprawnie należy także usuwać z uszu nagromadzoną w nich woskowinę, która mogłaby zatkać kanał słuchowy. Warto także wykonywać profilaktyczne badania słuchu w podeszłym wieku. Większość trudności ze słuchem zaczyna się bowiem dyskretnie.

Dodaj komentarz