13 książek, które zmienią Twoje życie

13 książek, które zmienią Twoje życie

13 książek, które zmienią Twoje życie 

Kształtowanie naszej osobowości, charakter to szereg złożonych schematów. Od pierwszych dni życia, poznajemy świat, uczymy się, jednak bardzo często nawet umierając, nie jesteśmy w stanie zrozumieć większości rzeczy. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że sami naukowcy na każdy kroku szukają wyjaśnienia dla zjawisk, które nas otaczają. Medycyna i inne nauki w ostatnich latach poczyniły ogromne kroki, ale wciąż wiele przed nimi. Nie mamy wpływu na to, w jakim kierunku zmierza świat, co się wydarzy w najbliższym czasie. Nie jesteśmy w stanie być o krok przed mądrymi tego świata, którzy starają się odnaleźć przyczynę dla zjawisk, czy też poznać zwierzęta, które wciąż pozostają nieodkryte. Z drugiej jednak strony, warto skupić się na tym, na co sami mamy wpływ. Otóż przede wszystkim jest to nasze życie, my sami. Znając siebie, swój charakter, jesteśmy w stanie określić potrzeby, a następnie uczynić wszystko, by móc je zapewnić. Żyjemy w przeświadczeniu, że nasza praca daje nam pieniądze, za które mamy zapewniony byt. Jednak obawiamy się sięgać ponad ten stan. Boimy się chcieć odnieść sukces, a przecież każdy, kto kiedykolwiek miał go w garści, kiedyś był taki jak my. Szukasz natchnienia? Motywacji? A może Jesteś w miejscu, w którym już nie chcesz być? Pragniesz zmian, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Poniższe książki pokażą, w jaki sposób działać, by odważniej sięgać po swoje.

1. 7 nawyków skutecznego działania (Stephen R. Covey)

Codzienna realizacja poszczególnych zadań, czy to tych zawodowych czy domowych wielu ludziom sprawia trudności. Nie mamy poczucia upływającego czasu, bardzo trudno jest nam zacząć i skończyć dane zadanie na czas. Przede wszystkim problemem jest moment, w którym uznajemy, że właśnie teraz zabieramy się za realizację konkretnych zadań. Odkładamy w czasie właściwie wszystko, i to, co musimy uczynić, i to czego chcemy. Często odkładamy także odpoczynek, czy realizację marzeń. Zapominamy o tym, że bez względu na to, czy podejmiemy to działanie, czy też jednak nie, to czas i tak upłynie. Książka pokazuje, w jaki sposób podejście do codziennych wyzwań zawodowych i osobistych wpływa na ich realizację. Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest tutaj wyrobienie w sobie pewnych nawyków, ponieważ to właśnie od nich będzie zależało, czy nasze działania będą podejmowane na czas, dzięki temu uda się je zrealizować w terminie. Praktycznych 7 nawyków, które całkowicie odmienią postrzeganie obowiązków. Tak naprawdę, wprowadzając je do swojego planu dnia i zmieniając samo podejście do powierzonych zadań, możemy mieć wpływ na to, z jakim efektem zostaną one ukończone. Nie bój się chcieć sięgać po to, o czym marzysz. Najczęściej realizacja wcale nie jest tak trudna, jak początkowo się wydaje. Najtrudniej jest zacząć, to właśnie na tym punkcie należy się skupić.

2 Biznes po prostu (Leszek Czarnecki)

Bardzo wiele osób chciałoby  poprowadzić swój biznes. Wiadomo, że praca na etacie u kogoś jest pewnego rodzaju gwarancją stabilizacji zatrudnienia, ponieważ nie trzeba się martwić o klientów, czy będą pieniądze na pensje i tak dalej. Z drugiej jednak strony, właściwie każdy od czasu do czasu zastanawia się nad poprowadzeniem własnej firmy. Nawet jeśli do tej pory pomysł wydawał się szalony, to być może czasy, w jakich przyszło nam żyć, a przede wszystkim możliwość dofinansowania takiego biznesu, przekonają nawet najbardziej opornych. Książka dla tych, którzy chcę otworzyć własną firmę, jednak obawiają się tego kroku. Ponadto z tej publikacji skorzystają również przedsiębiorcy. Właściwie każdy, kto w jakimś stopniu jest związany z tego typu działaniem, będzie mógł znaleźć w niej coś odpowiedniego. Przede wszystkim to zbiór ciekawych wiadomości ekonomicznych, często takich, których nie sposób posiąść na studiach. Z pewnością jest to zupełnie inne spojrzenie na prowadzenie firmy, niż miało się dotychczas. Co więcej, po zapoznaniu się z tymi informacjami, wiele osób może stwierdzić, że jest gotowych na to, by móc założyć własny biznes.

3 Bogaty albo biedny- po prostu różni mentalnie (T. Harv Eker)

Często zazdrościmy innym biznesu, zarobków, dóbr materialnych. Wiele osób uznaje, że jedni mają do tego dryg, podczas gdy dla innych taki poziom życia jest nieosiągalny. Zapominamy, że za każdym sukcesem stoi człowiek. Nawet jeśli ktoś przejął biznes po rodzicach, to w dalszym ciągu musi posiadać wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim właściwy sposób myślenia, który pozwoli mu na utrzymanie się na rynku, ale jednocześnie na zwiększanie przychodów. Rozwinięcie skrzydeł to tylko etap, natomiast utrzymanie odpowiedniego poziomu, jest już prawdziwą sztukę. Najczęściej to nasz sposób myślenia hamuje nas przed osiągnięciem sukcesu. Chcemy sięgać przed siebie, jednak obawiamy się porażki. W efekcie pozostajemy w tym samym miejscu, bez perspektyw na to, by móc coś zmienić. Sposób naszego myślenia, jak i również nastawienia ma realny wpływ na to, jakich efektów można będzie się spodziewać. Nie ma żadnego znaczenia to, w jaki sposób odbywało się to do tej pory, ponieważ w dowolnym momencie można wszystko zmienić. Zdecydowanie jest to książka, która da motywację do działania, ale przede wszystkim pozwoli uwierzyć, że każdy może zmienić swoje myślenie. Często błędne nastawienie do zarabiania sprawia, że boimy się podjąć to ryzyko i spróbować.

4 Człowiek w poszukiwaniu sensu (Viktor E. Frankl)

Często czujemy się bezwartościowi. Widzimy wszystko w czarnych barwach, trudno jest nam podjąć działanie. Nie mamy ochoty wstawać z łóżka, ponieważ codzienna rutyna skutecznie nas demotywuje. Zastanawiamy się nad tym, w jakim kierunku chcemy zmierzać, co chcemy zmienić w swoim życiu, jakie kroki należy w tym celu wykonać. Nasza codzienność nie zawsze jest taka zła, jak zakładamy. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nasz naród przeszedł bardzo wiele. Trzeba nauczyć się doceniać to, co już mamy, ponieważ dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam sięgać po więcej. Książka, która na swój sposób da siłę w momencie, w którym tego najbardziej będziemy potrzebowali. Zły dzień, gorszy czas w firmie, a może problemy rodzinne- to wszystko sprawia, że nasza psychika cierpi. W tej książce pokazane jest to, w jaki sposób znaleźć małe szczęście, które pozwoli na zupełnie inne patrzenie na świat. Czytając, można docenić to, co już posiadamy, można odnaleźć porady na to, w jaki sposób radzić sobie ze słabościami. Warto pamiętać, że zarówno te złe, jak i dobre chwile mijają, a nasze podejście do aktualnej sytuacji może mieć wpływ na to, jakie wnioski z tego wyciągniemy.

5 Jak pomnażać oszczędności? (Maciej Samcik)

Bardzo wiele osób wyniosło z domu wiedzę na temat temu, w jaki sposób należy oszczędzać. Wiadomo, że dla niektórych to sposób na to, by wyjechać na wakacje, ale również, by pokryć jakieś większe wydatki, które pojawiają się w naszym życiu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że sztuką jest regularne odkładanie pieniędzy, ale równie ważnym elementem jest odpowiednie ich pomnażanie. Pieniądze tracą na wartości, dlatego odpowiednio inwestując, można sprawić, że za jakiś czas ten kapitał będzie znacznie większy. Książka pokazuje, w jaki sposób funkcjonują lokaty bankowe, ale także jak działa poduszka finansowa, czy jak uzyskać dodatkową emeryturę. Bardzo wiele osób mimo posiadanych oszczędności, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób można je pomnożyć. W książce znajduje się bardzo dużo ciekawych informacji i praktycznych porad, które z powodzeniem może wykorzystać zarówno początkujący inwestor, jak i osoba, która ma już duże doświadczenie. Przede wszystkim można zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje rynek finansów, które inwestycje niosą z sobą ryzyko. Można zobaczyć, w jaki sposób podejmować decyzję, by móc odnieść sukces.

6 Kto zabrał mój ser (Spencer Johnson)

Książka, która właściwie każdemu da wiele do myślenia. W naszym życiu pojawiają się radosne i smutne chwile, jednak nie każdy jest w stanie wyciągać wnioski. Obawiamy się iść po swoje, ponieważ obawiamy się porażki. Jednocześnie wychodząc poza strefę swojego komfortu, możemy zyskać naprawdę bardzo wiele. Książka pokazuje, w jaki sposób podejście do różnych sytuacji życiowych może wpływać na nasze położenie. Nie na wszystko mamy realny wpływ, jednak to my sami decydujemy o tym, w jaki sposób poradzimy sobie z konkretnymi sytuacjami. Książka pokazuje, w jaki sposób  sobie radzić z tym, co się dzieje w naszym życiu. Powinien ją przeczytać każdy, ponieważ dzięki temu można zupełnie inaczej popatrzeć na swoje życie.

7 Moc pozytywnego myślenia (Norman V. Pale)

Nasze myśli mają znacznie większą moc, niż sobie wyobrażamy. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak działamy na swoją podświadomość. Czasami wystarczy zmiana nastawienia do konkretnej sytuacji, by wszystko się zaczęło układać. Od czasu do czasu każdy powinien podsumować to, co już się wydarzyło w jego życiu, ale jednocześnie zastanowić się nad tym, w jakim kierunku chcemy działać. Sposób myślenia jest w stanie ukierunkować nasze działanie, jak i również sprawić, że sukces będzie w zasięgu naszych rąk. Książka ma uniwersalną wiedzę, a zawarte w niej porady można odczytywać właściwie w dowolnym momencie, w dowolnym czasie. Moc pozytywnych porad, które pozwalają na odcięcie się od tego, co negatywne. Po przeczytaniu książki, można będzie zmienić swoje podejście do pracy, ludzi, swojego życia. Umiejętne planowanie i realizacja tych planów sprawi, że każdy będzie mógł osiągnąć sukces. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że osoby, które przez cały czas mają negatywne nastawienie, nie są w stanie iść do przodu. Pojawia się obniżenie nastroju, a często prowadzi to do depresji. Wiadomo, że w życiu każdego człowieka pojawiają się czasami trudniejsze momenty, jednak odpowiednie podejście do nich, jak i również wyciąganie wniosków spowoduje, że można będzie wyjść na prostą. Czasami nawet jeśli wydaje się, że brakuje rozwiązania dla danego problemu, można się zwrócić o pomoc do specjalistów. Właściwie na każdym kroku mamy do swojej dyspozycji osoby, które będą mogły wskazać rozwiązanie dla danego problemu. Nasz sposób myślenia także wpływa na to, jakie decyzje podejmujemy, w którą stronę chcemy iść, a przede wszystkim, czy uda się osiągnąć zaplanowany cel. Sposób myślenia można zmienić, dlatego ta książka pokazuje, w jaki sposób to uczynić.

8 Negocjuj- jakby od tego zależało Twoje życie (Chris Voss)

Trudne sytuacje zdarzają się w życiu każdego człowieka. Jedne nas czegoś uczą, jednak od wielu będzie zależała nasza przyszłość. Przede wszystkim należy zauważyć, że książka została napisała przez byłego negocjatora FBI, który w ciekawy sposób pokazuje, jak wyglądają negocjacje. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak zwykła rozmowa może wpływać na postrzeganie naszego życia, czy danej sytuacji. Zapominamy o tym, jak codzienne życie wpływa na przyszłość. Właściwie każda nasza decyzja ma wpływ na nasze życie, to od nas będzie zależało, w jakim kierunku się wybierzemy w dalszą podróż i jakie konsekwencje będą z tym powiązane. Technika negocjacji to nie tylko sposób na wyjście z twarzą z konkretnej sytuacji, ale również wyjaśnienie, jak działa psychika ludzka. Książka pokazuje, w jaki sposób funkcjonujemy, jak sobie radzić ze stresem, ale przede wszystkim jak właściwie ukierunkować każdą rozmowę, by móc na tym więcej zyskać. Techniki zawarte w książce, można z powodzeniem wykorzystywać zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Wiele osób ma problem z ustawieniem granic dla poczucia swojego komfortu. Czasami ludzie godzą się właściwie na wszystko, ponieważ boją się zranić innych. Niestety, często w późniejszym czasie sami na tym cierpią. Dzięki tej książce można będzie nauczyć się nie tylko samej negocjacji, ale również i tego, jak mówić o swoich granicach. Z powodzeniem można będzie pokazać innym, że czujemy się źle, bądź też wyjaśnić, że to nasze życie i my podejmujemy decyzje, za które poniesiemy ewentualne konsekwencje. Nasze otoczenie często na każdym kroku próbuje nam doradzić, jednak prawdą jest, że nawet jeśli mają dobre intencje, to my sami powinniśmy decydować o swoim życiu. Dlatego zmiana w podejściu do relacji z innymi sprawi, że każdy będzie w stanie dobrze pokierować swoim życiem, jak i również przekonać się, że rozmowa, a nawet negocjacja z innymi wcale nie jest takie trudne.

9 Talent nie istnieje (Artur Król)

Wiele osób jest zdania, że jeśli ma się talent do czegoś, to łatwo jest odnieść sukces. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że nawet jeśli ma się dryg w danym kierunku i się tego nie ćwiczy, to wszystko zostanie zaprzepaszczone. Oczywiście można uznać, że ludzie mają predyspozycje w określonym kierunku, jednak nie każdy jest w stanie wykorzystać te możliwości. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak sami podchodzimy do swojego życia. W tej książce pokazane są sposoby na osiągnięcie celów. Warto pamiętać, że motywacja i ćwiczenia są w stanie doprowadzić do realizacji marzeń. Najważniejsza jest jednak wytrwałość, jak i również odpowiednie podejście do wyzwania. Każde zadanie do wykonania wymaga od nas nie tylko motywacji do działania, ale bardzo często cierpliwości. W tej książce jest pokazane, że jeśli dana osoba będzie tylko chciała, ma szansę na odniesienie sukcesu w dowolnej kategorii. Od czasu do czasu każdy chciałby podjąć się czegoś nowego, jednak obawia się porażki. Ta książka pokazuje, że każdy ma szansę na sukces, pod warunkiem, że ma odpowiednie podejście do działania. Praktyczne porady, ćwiczenia i cierpliwość zaowocują tym, że można będzie osiągnąć cel.

10 Nie bój się bać (Susan Jeffers)

Obawiamy się iść do przodu, boimy się walczyć o swoje. Często dochodzi do sytuacji, w których boimy się, że zostaniemy źle odebrani, dlatego milczymy, nawet jeśli ktoś postępuje w sposób, który nas rani. Prawdą jest, że nasze życie i to, w jaki sposób wygląda nasza codzienność, zależy od nas. Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jak do tej pory radziliśmy sobie z tego typu problemami, ponieważ być może zmiana w nastawieniu spowoduje, że można będzie inaczej żyć. Ze strachu przed porażką, wiele osób nie podejmuje żadnych kroków. W książce można znaleźć wiele ciekawych informacji o tym, w jaki sposób nastawienie może wpływać na nasze sukcesy. To strach powoduje, że obawiamy się podjąć działania, a przecież najtrudniejszy jest zwykle ten pierwszy krok. Często okazuje się, że po jego wykonaniu, całość idzie niezwykle płynnie. Koniecznie należy zastanowić się nad tym, czego się boimy. Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie to, że nasze obawy nie zawsze będą racjonalne. Doskonałym pomysłem będzie wypisanie sobie nie tylko tego, czego się boimy, ale przemyślenie, czy rzeczywiście jest się czego obawiać. Książka pokazuje, w jaki sposób można poradzić sobie z blokującym strachem, ale również, jak wykonać ten najważniejszy pierwszy krok.

11 Odwaga -radość z podejmowania ryzyka (Osho)

Bardzo wiele osób ma problem z odwagą. Często jej brak widoczny jest zarówno w sferze zawodowej, jak i również tej prywatnej. Bez względu na to, jak się to odbywało do tej pory, w dowolnym momencie można wprowadzić zmiany. Książka jest w stanie pokazać, w jaki sposób, metodą małych kroków można poradzić sobie z lękami. Bardzo trafne uwagi wskazują, czego unikać, na czym się skupić. Przede wszystkim można zobaczyć, jak to, w jaki sposób sami się postrzegamy, wpływa na to, jak inni nas widzą. Czasami wystarczy uwierzyć w siebie, by móc zupełnie inaczej popatrzeć na siebie, na swoje życie. Książka pokazuje, w jaki sposób podejmować decyzje, jak stawiać granice ingerencji osób trzecich. Warto uzmysłowić sobie, że każda nasza decyzja, w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na nas, jak i również naszą przyszłość. Dlatego ta książka będzie mogła pomóc właściwie każdemu, kto pragnie zmian, ale obawia się, że ten pierwszy krok zakończy się porażką.

12 Twoja wewnętrzna moc (Agnieszka Maciąg)

Każdy z nas ma w sobie magiczną moc, jednak nie każdy jest w stanie ją właściwie wykorzystać. W tej książce można znaleźć porady, które pokazują, jak można poprawić swój wygląd, swoje samopoczucie. Oczywiście, marzenia ma każdy człowiek, jednak mało kto podejmuje działania, które będą zmierzały do ich realizacji. Wystarczy uwierzyć w siebie, zaplanować swoje działanie, by móc wykonać pierwszy krok. Często strach przed nim powoduje, że ludzie przez wiele lat odkładają realizację swoich pragnień. Motywacja do działania, wiara we własne siły, plan działania, to klucz do sukcesu. Wewnętrzna energia, którą ukierunkujemy we właściwym kierunku, sprawi, że znacznie łatwiej będzie rozpocząć swoją drogę do lepszego życia. Nigdy nie jest za późno na to, by coś zmienić, pod warunkiem, że znajdziemy w sobie odpowiednio dużo siły. Niewątpliwie jest to książka, z której właściwie każdy będzie mógł wyciągnąć ciekawe porady, a następnie wdrożyć je do swojego życia. Mamy w sobie ogromnie dużo siły, wystarczy, że ją odnajdziemy, a następnie zaczniemy działać. Sukces czeka tuż za rogiem.

13 Moje życie jest moje (Remigiusz Ryziński)

Pomimo tego, że coraz więcej pojawia się przeróżnego rodzaju publikacji, to wciąż sfera sexu pozostaje tematem tabu. Oczywiście jest to coś w pełni naturalnego, jednak wiele osób obawia się rozmowy, a nawet czytania o tym. Z jednej strony może to wynikać z wychowania, z tego, jak postrzegamy swoje ciało i jakie mamy w związku z tym uprzedzenia. Z drugiej strony, poznanie swoich pragnień, swojego ciała sprawia, że można osiągnąć pełną satysfakcję w życiu łóżkowym. Ma to ogromne znaczenie dla każdej płci, dlatego w książce można znaleźć informacje o tym, w jaki sposób korzystać  z przyjemnością. Niewątpliwie jest to garść wiadomości, z których można korzystać wedle własnego uznania. Przede wszystkim po przeczytaniu tej książki, można uwierzyć w to, że każdy ma prawo do szczęścia i satysfakcji w łóżku.

Dlaczego warto sięgać po książki?

Każdy człowiek ma za sobą jakąś historię. Wiadomo, że jedni są w stanie wyciągać wnioski, natomiast inni czują się zagubieni. Nie ma oczywiście jednego właściwego działania, które sprawi, że będziemy szczęśliwi. Z drugiej jednak strony są książki, które pomagają w poznaniu siebie, jak i również zdobyciu wielu ciekawych informacji. Przykładem mogą być książki, które pomagają w zrozumieniu ludzkiej psychiki, ponieważ dzięki nim zobaczymy, że nasza przeszłość ma ogromny wpływ na to, jak zachowujemy się obecnie, jak radzimy sobie z problemami, jak podchodzimy do trudnych sytuacji.  Wiedza z zakresu finansów pokazuje, że czasami poznanie podstawowych informacji o tym, jakie są możliwości oszczędzania, inwestowania i przeznaczania pieniędzy w rozwój swój i swoich bliskich pomoże w stabilizacji finansowej, ale również do zwiększenia kapitału. Bardzo wiele osób z domu rodzinnego wynosi wiedzę z zakresu zarządzania budżetem domowym, jednocześnie nie mają świadomości, w jaki sposób należy działać w późniejszym terminie. Ponadto, w spisie znajdują się książki, które pokazują, jak motywacja i określony plan działania wpływają na efekty, które realnie wpływają na efekty. Przede wszystkim publikacje pozwalają na wejście w posiadanie praktycznych wskazówek, dzięki którym zweryfikujemy swoje obawy, a dzięki wyciąganiu wniosków, można będzie pokonać wszystkie obawy, jak i również wyruszyć w obraną drogę. Sięganie po książki umożliwia zagłębianie się w naszą psychikę, pokazuje, jak wiele możliwości rozwoju posiadamy. Czytanie to także wzbogacanie zasobów słów, co można wykorzystać właściwie w każdym aspekcie nasze życia. Książki pomagają w życiu prywatnym, jak i również zawodowym, a często ich czytanie sprawia, że można będzie na swoje życie popatrzeć z całkowicie innej perspektywy. Każdy powinien czytać, ponieważ płynne wykonywanie tej czynności wykorzystamy na każdym kroku. Ponadto należy pamiętać, że jest to wspaniały trening dla naszego mózgu, co daje pewność, że zachowamy jego sprawność na wiele lat. Książki powinny towarzyszyć nam codziennie, gdyż to wspaniały sposób na relaks.

Dodaj komentarz