Czym zajmuje się doradca podatkowy i kto może nim zostać? 

Czym zajmuje się doradca podatkowy i kto może nim zostać? 

Słowo podatki w wielu osobach wzbudza niepokój. Nie każdy się na nich zna, a przy tym wiedza jest specjalistyczna, więc trudno ją przyswoić. Z tego względu zwykłym śmiertelnikom w podatkach pomagają doradcy podatkowi. Zawód ten cieszy się dużą popularnością, a doradcy nie mogą narzekać na brak klientów. Czym dokładnie zajmuje się doradca podatkowy i kto może nim zostać? 

Czym zajmuje się doradca podatkowy? 

Doradca podatkowy, jak po nazwie można się domyśleć, zajmuje się udzielaniem opinii oraz porad w zakresie obowiązków podatkowych. Doradca może także reprezentować klientów, którzy biorą udział w postępowaniu przed organami podatkowymi. Oprócz tego doradca podatkowy zajmuje się sporządzaniem zeznań oraz deklaracji podatkowych, pomaga także w ich wypełnianiu, prowadzi księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych. 

Co ważne, doradcy podatkowi mogą udzielać rad nie tylko w sprawie podatków. W ich kompetencjach leży także możliwość dokonywania obliczeń. Doradca podatkowy może również wykonywać czynności, które są ściśle określone w ustawie o doradztwie podatkowym. Praca doradcy podatkowego jest nieoceniona. Prawo podatkowe nie należy do najłatwiejszej dziedziny. Łatwo się w nim pogubić i w wielu przypadkach pomoc eksperta jest kluczowa. Z tego względu doradcy podatkowi nie borykają się z brakiem pracy. Kto może zostać doradcą podatkowym, i jak zdobyć uprawnienia? 

Jak zostać doradcą podatkowym? 

Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego. Żeby móc zostać specjalistą w tym zakresie, trzeba uzyskać wpis na listę doradców podatkowych, co jest równoznaczne z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu. Jednak sprawa nie jest taka prosta. Jak zostać doradcą podatkowym? 

Żeby zostać doradcą podatkowym, musisz przede wszystkim być osobą niekaraną oraz posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Niezbędne jest także wykształcenie wyższe, chociaż nie określa się dokładnie z jakiej dziedziny. Oprócz tego, żeby zostać doradcą podatkowym, musisz odbyć 6-miesięczną praktykę zawodową, w wymiarze co najmniej 8 godzin tygodniowo oraz zdać egzamin na doradcę podatkowego https://testypodatkowe.pl/.

Egzamin podatkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej. Egzamin pisemny to dwie części – testowa oraz rozwiązanie zadania. Z kolei część ustna składa się z wylosowanego zestawu egzaminacyjnego, który zawiera 10 pytań. Zgodnie z przepisami masz także 15 min na przygotowanie się do odpowiedzi. Zdany egzamin uprawnia Cię do wnioskowania o wpis na listę doradców. Pamiętaj jednak, że masz na to 3 lata od zdania egzaminu. 

Dodaj komentarz