Czym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty są na językach bardzo wielu osób. Jeszcze do niedawna był to temat tylko dla nielicznych wtajemniczonych, którzy penetrowali zagraniczne fora, w poszukiwaniu informacji na ten temat. Ostatnio jednak stał się to temat niezwykle powszechny, a kryptowaluty są dostępne dla zwykłego zjadacza chleba, który może w ten sposób zainwestować swoje środki i liczyć na zyski w przyszłości.

Dzisiaj giełdy kryptowalut czy też koparki kryptowalut są w zasięgu zainteresowania wielu z nas. Czym więc są takie wirtualne monety i ile tak naprawdę możemy na tym zarobić?

Kontrowersje wokół kryptowalut

Same kryptowaluty pojawiły się w świadomości wielu ludzi już jakiś czas temu, teraz jednak, przy okazji sytuacji pandemii, wracają do nas niemal jak bumerang. Budzą one sporo kontrowersji, głównie dlatego, że kryptowaluty są tak naprawdę wirtualną walutą, a więc nie mamy nic fizycznie w naszych rękach. Według wielu sceptyków to niepewna inwestycja, która w jakimś momencie po prostu się skończy, a nasze pieniądze z lokaty automatycznie znikną.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje pełen system księgowy, który przechowuje wszystkie informacje na temat posiadanych przez nas kryptowalut, w przestrzeni wirtualnej. Osoba, która jest zainteresowana inwestycjami w krytpowaluty ma swój spersonalizowany portfel osobisty, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad tym ile posiada waluty i ile jest ona aktualnie warta.

Największą zaletą krytpwalut jest fakt, że pozwalają one na bardzo szybki obrót inwestycyjny. To znaczy wszystkie transakcje są zawierane bez pośredników, niemal w czasie rzeczywistym i to często bez jakichkolwiek prowizji.

Tylko bitcoin?

Większość z nas kryptowalutę utożsamia jedynie z bitcoinem. Rzeczywiście to pierwsza krytpowaluta, która pojawiła się w roku 2009 i stała się niemal natychmiast najbardziej popularną walutą. Bitcoin, czyli BTC, to jednak nie jedyna waluta, w którą możemy zainwestować nasze środki finansowe. Ciągle powstają nowe elementy, do najbardziej znanych obecnie należą między innymi ETH- Ethereum, USDT- Tether, LTC- Litecoin czy też UNI-Uniswap.

Oczywiście, jak każda inwestycja, kryptowaluty wiążą się z ryzykiem straty. Osoby, które zainwestowały na samym początku, czyli około 10 lat temu, mogą dzisiaj jednak cieszyć się milionowymi zyskami, stąd też dla wielu osób jest to pokusa do tego, by tam ulokować swoje środki. Musimy jednak liczyć się z tym, że kryptowaluta, jak każda waluta może notować spadki i wtedy stracimy na jej wartości i możemy nie pomnożyć swojej inwestycji.

Dodaj komentarz