Otwarcie własnej działalności – pomoc unijna

Otwarcie własnej działalności – pomoc unijna

Otwarcie własnej działalności - pomoc unijna

Założenie własnej działalności gospodarczej może być doskonałym pomysłem, szczególnie dla osób młodych, którym nie odpowiadają realia współczesnego rynku pracy. Tego typu samozatrudnienie daje niezliczone możliwości, umożliwia niczym nieskrępowany rozwój i wolność, jakiej nie jest w stanie zapewnić praca na etacie. Wyjątkową grupą, która z pewnością poradzi sobie z prowadzeniem własnego biznesu, są młodzi ludzie, którzy dzięki młodzieńczej kreatywności i sprawnemu poruszaniu się w dziedzinach nowoczesnych technologii z łatwością odnajdują się w takiej pracy.

Kto może skorzystać z jednorazowego wsparcia na rozpoczęcie działalności?

Szczególnymi grupami, które mogą stać się beneficjentami dotacji przeznaczonych na otwarcie własnej działalności gospodarczej są kobiety nieposiadające zatrudnienia, osoby, które ukończyły 45 rok życia, trwale bezrobotni, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności i posiadający bardzo niskie wykształcenie.

Jak zacząć i znaleźć fundusze na rozkręcenie firmy?

Unia Europejska prężnie wspiera młodych przedsiębiorców oferując im różnego rodzaju wsparcie finansowe. Aby móc skorzystać z dotacji unijnych trzeba jednak spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim musimy mieć jasno sprecyzowany plan działania i poszukać projektu pomocowego, który pasującego do naszego zapotrzebowania. Wszelkie informacje dotyczące aktualnie realizowanych projektów można łatwo odnaleźć na witrynie internetowej Funduszy Europejskich. Znajdziemy tam nie tylko szczegółowe opisy konkretnych przedsięwzięć, ale również listy kryteriów, których spełnienie jest obligatoryjne, aby otrzymać finansowanie. Dla osób, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia kierowany jest specjalny spis funduszy im dedykowanych. Oprócz korzystania z dotacji można również wziąć udział w jednym z wielu projektów podnoszących kwalifikacje lub uczących umiejętności potrzebnych do prowadzenia własnej firmy, a także bogatej oferty różnorodnych staży, studiów podyplomowych i kursów specjalistycznych. Fundusze Europejskie dla Młodych poprzez stworzenie spersonalizowanego dla danej osoby planu pomogą nawet określić, w jakim kierunku powinna podążać dana młoda osoba oraz przeprowadzone tam szczegółowe analizy, dzięki profesjonalnemu określeniu indywidualnych predyspozycji, pomogą wskazać, czy jesteśmy wystarczająco przedsiębiorczy, by zbudować własną działalność gospodarczą.

Liczy się nie tylko dobry pomysł!

Powszechnie przyjęło się, że do osiągnięcia sukcesu potrzebny jest dobry pomysł i jest on w zasadzie gwarantem naszego powodzenia. Jednak, aby nasza działalność przynosiła dochody, które będą nas satysfakcjonowały musimy pamiętać, że wymagać to będzie bardzo dużego nakładu pracy. Ułatwieniem wszelkich działań będzie starannie ułożony plan biznesowy, który następnie będziemy skrupulatnie realizować. Pamiętajmy, że tego typu dokument nie powinien być jedynie papierem umożliwiającym uzyskanie dotacji, ale również swoistym przewodnikiem, który bezpiecznie doprowadzi nas do upragnionego celu.

Dodaj komentarz