Zapraszamy do stołu

Zapraszamy do stołu

Zapraszamy do stołu

Bywa nazywany sercem domu. Stół to miejsce, przy którym siadamy z rodziną czy przyjaciółmi, jemy posiłki, rozmawiamy, spędzamy wspólnie czas. Staramy się ustawić go w centralnym punkcie domu, a jeśli nie mamy szans na urządzenie oddzielnej jadalni, do stołu zwykle siadamy w salonie. Warto poświęcić trochę więcej czasu na wybór mebla, który będzie ośrodkiem domowego życia.

Nowoczesny czy tradycyjny?

To oczywiście zależy od wystroju mieszkania i indywidualnych gustów. Uwagę wielu z nas na pewno przyciągną designerskie stoły https://www.meble.pl/meble/stoly/ o zaskakujących kształtach, wykonane z najrozmaitszych mas plastycznych, stali, szkła, chromu czy nawet kamienia. Razem z dobranymi doń krzesłami o równie ciekawych formach taki stół będzie niewątpliwie stanowił najbardziej wyrazisty element wnętrza.

Jednak tradycjonaliści będą kręcić nosem. Powiedzą zapewne, że przy wyborze tego mebla nie warto się kierować modą, bo dobrej jakości stół to spory wydatek. Warto więc zadbać, by szybko się nie znudził i został z nami na dłużej. Oni przypuszczalnie zdecydują się na solidny stół ze szlachetnego drewna, który dyskretnie wtopi się we wnętrze, nie roszcząc sobie nadmiernych praw do dekoracji. Ważne, że mebel będzie estetyczny, dobrej jakości i przy odpowiedniej konserwacji wytrwa w świetnym stanie wiele lat.

Oczywiście, oba te wybory są zasadne, a bogata oferta sklepowa pozwoli w pełni je zaspokoić. Jednak oprócz względów estetycznych, jest również kilka kwestii praktycznych, które warto wziąć pod uwagę, kupując stół. Jego rozmiar powinien być dopasowany zarówno do liczby domowników, jak i wielkości pomieszczenia. Powinniśmy móc swobodnie odsuwać krzesła i poruszać się wokół stołu bez obijania się o inne sprzęty. Dobrze, byśmy nie obijali się także o siebie. Wygodę biesiadowania zapewni około 60 cm na osobę przy stole, a prawdziwy komfort – 90 cm.

Kształt blatu

Kolejną praktyczną kwestią jest kształt blatu. Lubimy okrągłe czy owalne stoły, pozbawione ostrych krawędzi i zachęcające do długich rozmów. Taki mebel potrzebuje jednak więcej miejsca, podczas gdy stół prostokątny dobrze sprawdzi się także w mniejszych pomieszczeniach. Z kolei do domu, w którym są dzieci, raczej nie powinniśmy wybierać stołów szklanych, na których widać wszystkie zabrudzenia. Zdecydujmy się na drewniane albo z laminowanym blatem, łatwym do czyszczenia.

Jeśli miejsca jest mało, a rodzina duża, warto wybrać stół rozkładany lub z dodatkowymi blatami. Złożony, nie przytłoczy wnętrza swoimi rozmiarami, ale zawsze będzie gotów pomieścić większą liczbę stołowników. Nawet w maleńkim mieszkaniu warto wygospodarować miejsce na klasyczny stół, bo nie zastąpią go ani praktyczne blaty z hokerami, ani stoliki-ławy, przy których jemy z kolanami pod brodą. Celebrowanie posiłku i wspólne siedzenie wokół stołu to przecież jedna z największych przyjemności.

Dodaj komentarz