Rękodzieło biznesem XXI wieku

Rękodzieło biznesem XXI wieku

Rękodzieło biznesem XXI wieku

Wielu młodych przedsiębiorców, na długo przed rozpoczęciem działalności poszukuje dobrego pomysłu na swój biznes. Jedni, dysponując znacznymi budżetami rozważają bardzo poważne inwestycje. Inni nie mając takich możliwości finansowych, przeszukują Internet w poszukiwaniu interesującego pomysłu, który nie wymaga tak dużych nakładów finansowych. W tym drugim przypadku ciekawym rozwiązaniem może być rękodzieło. Pytanie tylko, czy w dzisiejszym, cyfrowym świecie jest jeszcze miejsce na taki biznes?

Najważniejszy jest pomysł

Chociaż dla wielu osób to zaskakujące, rękodzieło przeżywa obecnie czasy świetności. Po części może to być związane z faktem, że aby rozpocząć działalność związaną z rękodziełem, zazwyczaj nie ma potrzeby inwestowania oszczędności życia. Jeśli mamy niebanalny pomysł i zdolności manualne, biznes rękodzielniczy stoi przed nami otworem. Co bardzo ważne, najczęściej rozpoczęcie takiej działalności przebiega stopniowo. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj wykonanie kilku sztuk i weryfikacja zainteresowania produktem wśród rodziny i znajomych. Jeśli okaże się, że jest popyt na nasze dzieła,
z czasem biznes może przerodzić się w poważną i dochodową firmę.

Pomysłów na działalność rękodzielniczą jest bardzo dużo, wśród najbardziej popularnych są:

Biżuteria
Chyba wszyscy wiemy, jak wiele kobiet chciałoby w swojej kolekcji posiadać niepowtarzalne wzory. Jedyne w swoim rodzaju kolczyki, bransoletki, zawieszki. Istotne są również wyjątkowe materiały, które sprawią, że stworzona biżuteria będzie przyciągać wzrok.

Elementy garderoby
Nie tylko przysłowiowe sweterki robione na drutach, ale też wszelkie szale, rękawice, nakrycia głowy. Nietypowe kroje i wyszukane materiały na pewno dotrą do osób, które lubią wyróżniać się z tłumu.

Kosze i figurki z wikliny
Piękne, nietuzinkowe ozdoby, które przyciągną wzrok w ogrodzie, czy na balkonie. Nadal jest miejsce na rynku również na ozdoby, wykonane z innych materiałów, upiększające nasze ogrody.

Scrapbooking
To metoda ręcznego tworzenia i ozdabiania rodzinnych pamiątek. Najczęściej dotyczy albumów, jednak warto poszukać innych pomysłów, np. szkatułek na pamiątki, czy specjalnych ramek na zdjęcia.

Meble i inne elementy wyposażenia wnętrz
Wspaniale, jeśli mamy umiejętności stolarskie, jednak i bez tego, posiadając duszę artysty i motywację do poszukiwania używanych stolików, szafek, kredensów, na pewno można osiągnąć niemały sukces.

Konkurencja w tej branży jest duża, dlatego im bardziej niebanalny i innowacyjny pomysł, tym większe są szanse na przebicie się na rynku.

Gdzie szukać nabywców?

Najbardziej oczywistym miejscem na sprzedawanie naszych produktów jest Internet. W sieci wiele jest  miejsc, w których kwitnie handel rękodziełem. Oprócz typowych portali aukcyjnych, warto wystawiać swoje prace także na specjalnie do tego stworzonych platformach. Wielu twórców poszukuje nabywców swoich produktów również na portalach społecznościowych, czy internetowych forach (zachęcając do zapoznania się z ich ofertą).
Podstawą w praktycznie każdym biznesie powinna być oczywiście profesjonalna strona internetowa, na którą warto zapraszać zainteresowanych naszym dziełem, gdzie tylko się da. Dobrym rozwiązaniem dla niektórych produktów może okazać się także sprzedaż stacjonarna. Jeśli biznes, który prowadzimy przynosi już stabilny zysk, warto rozważyć inwestycję w stacjonarny, stały punkt sprzedaży. Pomysł wystawiania swoich prac na przeróżnych jarmarkach, bazarach, kiermaszach może również okazać się wart przemyślenia.

Powtarzalne i mało oryginalne produkty stały się typowe dla naszego świata. Często zabiegani i zapatrzeni w ekrany komputerów czy smartfonów kupujemy to, co jest szybko i łatwo dostępne. Jednak coraz większa grupa ludzi pragnie jakoś wyróżnić się z tłumu. Posiadać coś niepowtarzalnego, unikalnego, wyjątkowego. Takie osoby doceniają zalety rękodzieła i to do nich przede wszystkim warto kierować swoją ofertę. Założenie takiego biznesu ma wiele atutów, jednak należy również pamiętać, że największą inwestycją, jaką musimy ponieść, jest nasz czas.

1 Comment

Dodaj komentarz