Szukając sposobu na pozyskanie finansowania dla firmy, można bardzo szybko natrafić na takie pojęcie, jak faktoring. Doświadczeni polscy przedsiębiorcy korzystają z usług faktoringowych od lat, ale, jeśli ktoś jest początkującym przedsiębiorcą, może nie wiedzieć, czym one właściwie są i do czego służą.
Warto jak najszybciej uzupełnić wiedzę w tym zakresie, ponieważ może okazać się, że faktoring będzie dla danego przedsiębiorstwa strzałem w dziesiątkę. Podstawowe informacje, które będą stanowić dobry punkt wyjścia dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w biznesie, zebraliśmy poniżej!
Czym jest faktoring?
Faktoring to nic innego, jak cesja wierzytelności przedsiębiorstwa przez specjalną firmę faktoringową. Mówiąc inaczej, firma skupuje wystawioną, ale jeszcze nieopłaconą fakturę i przekazuje przedsiębiorcy od razu określoną część jej wartości, po czym to do niej trafia zapłata od klienta.
W ten sposób klient nie musi płacić za usługę lub towar od razu, a jednocześnie przedsiębiorca nie musi czekać, aż faktura zostanie uregulowana i może błyskawicznie cieszyć się zarobionymi środkami. W wielu przypadkach wypłata pieniędzy następuje już w ciągu kilkudziesięciu godzin.
Firm faktoringowych działa na polskim rynku całkiem sporo – w doborze najlepszej oferty pomoże strona na temat faktoringu, grupująca najciekawsze oferty. Poszczególne propozycje mogą różnić się m.in. maksymalną kwotą faktury czy wysokością prowizji za jej cesję.
Kiedy przyda się faktoring?
Sytuacji, w których faktoring może okazać się przydatny, jest naprawdę wiele. Sporo zależy od takich czynników, jak branża, sytuacja na rynku czy aktualny stan finansów przedsiębiorstwa, natomiast można wyróżnić kilka bardzo uniwersalnych przypadków.
Przykładowo, w Polsce w bardzo wielu branżach popularne są tak zwane kredyty kupieckie, w ramach których klient najpierw otrzymuje towar, a dopiero po jakimś czasie za niego płaci. Wtedy w tak zwanym międzyczasie produkty mogą już być sprzedawane i generować przychód, dzięki czemu łatwiej będzie je opłacić.
Podobnie wygląda to w przypadku, gdy nie dochodzi do przekazania towarów, ale do wykonania jakiejś usługi. Powszechne są faktury z odroczonym terminem płatności, które można opłacić już po realizacji zlecenia.
Faktoring może doskonale sprawdzić się zarówno w przypadku, gdy firma często wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, jak i gdy wielu klientom udziela kredytu kupieckiego. Pozwoli utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa, która mogłaby znacząco ucierpieć przy przedłużającym się oczekiwaniu na otrzymanie środków od kontrahentów.