W ostatnim czasie sytuacja pandemiczna wstrząsnęła gospodarką większości państw na świecie, w tym również Polski. Kolejne ograniczenia, które nawarstwiły się wraz ze wzrostem liczby zakażeń, wymusiły odwołanie imprez masowych, zamknięcie hoteli czy lokali gastronomicznych. Lista przedsiębiorstw, które ucierpiały jest bardzo długa i nie zamyka się na wcześniej wymienionych. Tak właściwie wszyscy odczuli skutki, mniejsze bądź większe. Zobowiązania wobec takich instytucji jak ZUS i US, opłacenie rachunków czy pensji pracowników jest ogromnym wyzwaniem dla biznesu w Polsce i na całym świecie.
Polscy przedsiębiorcy bardzo boleśnie odczuli zachwianie gospodarki w naszym kraju. Duża ilość branż z dnia na dzień straciła przychody a sprzedaż stanęła. Absolutnym priorytetem jest uniknięcie bankructwa oraz przybranie adekwatnej strategii, która pozwoli wyjść z trudnej sytuacji.
Faktoring
Przedsiębiorstwa, które korzystają z faktoringu znacznie sprawniej otrzymują środki finansowe z zawartych transakcji. Dzięki niemu firmy są w stanie zapobiegać wszelkim zastojom płatnicznym. Środki z finansowania faktur mogą zostać wykorzystane na wiele różnych sposobów, od zabezpieczenia, realizacji bieżących wydatków, czy wzmożenia pracy po czasie pandemii. Faktoring nie wpływa na zadłużenie ani zdolność kredytową, co powinno być kluczowym aspektem w obecnej sytuacji.
Pomoc od państwa
Bardzo ciężko jest przewidzieć ile jeszcze potrwa pandemia, natomiast szczególnie istotny dla małych przedsiębiorstw będzie najbliższy okres. Założenia Tarczy Antykryzysowych są bardzo obiecujące, ale czy aby na pewno wystarczające? Wszyscy przedsiębiorcy powinni skupić się na utrzymaniu płynności finansowej korzystając z wszelkiej pomocy ze strony państwa. Tarcza Antykryzysowa przewiduje pokrycie 40% wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego krajowego wynagrodzenia, uruchomienie specjalnych instrumentów do zminimalizowania strat. To między innymi gwarancje kredytowe i możliwość finansowania leasingu. Mikropożyczki do 5 tysięcy złotych, oraz blisko 600 milionów złotych dla przedsiębiorstw zatrudniających osoby niepełnosprawne. Warto zainteresować się tym wsparciem, w końcu ono się po prostu należy przedsiębiorcom.
Przeniesienie części działalności do internetu
Bardzo istotny stał się dostęp do internetu, obecnie nawet lekcję odbywają się online. Umiejętność dostosowania się do bieżącej sytuacji może okazać się kluczowa dla przedsiębiorstw. Wszelkie firmy, które przeniosły (w miarę możliwości) swoje usługi do internetu mogą liczyć na zdecydowanie lepszą perspektywę. Uruchomienie dowozów, sprzedaży internetowej to aktualnie strzał w dziesiątkę dla osób, które niechętnie wychodzą z własnego domu w obawie przed wirusem. Solidnie przemyślana taktyka przyniesie wymierne korzyści również w przyszłości, rola internetu nie zmniejszy się, a wręcz przeciwnie. Nawet po pandemii rola internetu pozostanie bardzo duża.