Worki moletowane – sposób na zachowanie świeżości pożywienia

Worki moletowane – sposób na zachowanie świeżości pożywienia

Sporo mówi się w ostatnim czasie o tym, aby nie marnować jedzenia. Wiele osób nie ma jednak czasu na spożycie żywności od razu po jej przygotowaniu czy zakupie. Prowadzi to do tego, że takie produkty, jak mięso czy nabiał dość szybko tracą ważność i stają się niesmaczne czy nawet potencjalnie groźne do spożycia.

Trzeba je w związku z tym wyrzucać, co jest nie tylko niekorzystne pod względem ekologicznym, ale też finansowym. Z tego względu coraz większa ilość Polaków stara się szukać nowoczesnych rozwiązań, pozwalających na zachowanie świeżości pożywienia na dłuższy okres, czy to surowego, czy już przyrządzonego. Takim rozwiązaniem w wielu przypadkach mogą okazać się specjalne worki moletowane.

Jak działają worki moletowane?

Omawiane w tym artykule worki moletowane to bardzo cienkie woreczki wyprodukowane z bezbarwnej folii. Są one dostępne w bardzo różnorodnych rozmiarach, więc można w nich zmieścić zarówno bardzo małe produkty, jak i te nieco większe czy niewymiarowe. Wykorzystuje się je do pakowania próżniowego żywności, ale też choćby dokumentów, dzieł sztuki czy innych małych obiektów, które mogą degradować w wyniku kontaktu z różnego typu czynnikami, takimi jak choćby powietrze.

W ramach pakowania próżniowego z worka „wysysane” jest całe powietrze i jest on mocno i solidnie zgrzewany, tak, aby efektu nie zaburzyły jakiekolwiek nieszczelności. Dzięki czemu bez żadnych konserwantów i dodatkowych środków chemicznych znacznie opóźniany jest proces utracenia świeżości i psucia się. Może się to wydawać szokujące, biorąc pod uwagę, że choćby mięso potrafi bardzo szybko stać się wręcz niejadalne, ale w istocie coś takiego istnieje i działa bardzo skutecznie.

Największe zalety worków moletowanych

Wśród największych zalet worków moletowanych można wymienić oczywiście wydłużanie daty przydatności do spożycia takich produktów, jak mięsa, nabiały, warzywa czy owoce, jednak nie tylko. Jest także kilka innych pozytywów tej technologii, które warto omówić.

Warto wiedzieć, że takie worki pozwalają na odgrzewanie potrawy w kuchence mikrofalowej (aczkolwiek mowa tutaj o potrawach gotowych, nie surowym mięsie czy innych tego typu produktach), dzięki czemu oszczędzimy sporo czasu. Można także przechowywać je w zamrażarce czy lodówce w temperaturze do -40 stopni Celsjusza. 

Wysokiej jakości worki posiadają wszystkie niezbędne atesty oznaczające, że ich kontakt z żywnością jest bezpieczny i nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych. Podczas rozważania zakupu worków warto sprawdzić także, czy mają one certyfikat dotyczący wolności od szkodliwego związku BPA.

Dodaj komentarz