Wykorzystanie promieniowania słonecznego

Wykorzystanie promieniowania słonecznego

wykorzystanie promieniowania słonecznego

Promienie słońca poza zapewnieniem nam pięknej opalenizny możemy wykorzystać także na inne sposoby. Dzięki specjalnym urządzeniom możemy przekształcić energię słoneczną, np. na energię elektryczną. W obecnych czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziemy na bycie eko takie rozwiązania są bardzo popularne. Fotowoltaika dla domu wbrew pozorom wcale nie musi być bardzo droga, za to na pewno zmniejszy nasze rachunki za prąd. Ale zacznijmy od początku…

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Fotowoltaika dla domu https://suncrew.pl/dla-domu/ nie mogła by działać bez paneli fotowoltaicznych. To właśnie one są jej podstawowym elementem. Panele te z kolei posiadają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne, które pod wpływem działania promieni słonecznych ulegają efektowi fotowoltaicznemu. Efekt ten polega na wytworzeniu się siły elektromotorycznej, w wyniku czego powstaje prąd stały. Aby wyprodukowany prąd stały mógł być wykorzystany w domu potrzebne jest jego przetworzenie na prąd zmienny – do tego celu służy inwerter.

Podłączenie do publicznej sieci elektrycznej

Fotowoltaika dla domu może produkować prąd na jego potrzeby, ale nie tylko… Podpinając instalację fotowoltaiczną pod standardową sieć elektryczną możemy sprzedawać jej nadwyżki. Z kolei w dni pochmurne, kiedy fotowoltaika dla domu nie jest tak wydajna jak tego potrzebujemy możemy pobrać brakujący prąd z sieci. Różnicę między energią wyprodukowaną przez instalację, a energią pobraną z sieci oblicza specjalny licznik dwukierunkowy. W przypadku instalacji podłączonej do sieci nie musimy instalować akumulatorów, które pochłaniają sporą sumę pieniędzy.

A może jednak niezależność?

Podłączenie fotowoltaiki dla domu do sieci publicznej nie jest konieczne. Zamiast oddawać nadwyżki energii do sieci możemy ją magazynować w akumulatorach chemicznych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to dużo bardziej kosztowna inwestycja niż w przypadku fotowoltaiki podłączonej do sieci. Akumulatory same w sobie są drogie, a dodatkowo konieczna będzie ich cykliczna wymiana, ponieważ zużywają się po pewnym czasie. Jest to jednak opcja idealna dla osób, które potrzebują prądu w miejscu oddalonym od innych jego źródeł. Jeśli chcesz być niezależny od operatora sieci elektrycznej warto wziąć pod uwagę taki rodzaj fotowoltaiki dla domu.

Dodaj komentarz