Jak skutecznie zmotywować się do osiągania celów?

Jak skutecznie zmotywować się do osiągania celów?

twoja motywacja
Od wyznaczenia sobie celu do jego realizacji często jest daleka droga i to czy nie zrezygnujesz z niej w połowie, zależy od kilku czynników, ale najważniejszym z nich jest twoja motywacja. Co zrobić by była ona wystarczająco silna, aby zamierzony cel osiągnąć? Oto kilka podpowiedzi.

Co ma wpływ na osiąganie celu i jaką rolę odgrywa w tym motywacja http://twoja-motywacja.pl/?

Jeżeli masz konkretny i jasno sprecyzowany cel, który chcesz osiągnąć, powinieneś być wystarczająco zmotywowany do jego realizacji. Często jednak bywa tak, że motywacja, która wydaje się silna na początku, z czasem słabnie i nic z tego nie wychodzi. Wiele zależy od tego, jak bardzo chcesz zdobyć to, co sobie zamierzyłeś oraz czy wyznaczony cel w danej chwili jest realny. Jeśli bowiem spontanicznie w przypływie nagłej determinacji wyznaczysz sobie cel, który przekracza twoje aktualne możliwości, bo przykładowo brakuje ci wiedzy lub pieniędzy na realizację, to nawet twoja motywacja nie pomoże. Efekt będzie taki, że szybko stracisz zapał i dojdziesz do wniosku, że to nigdy ci się nie uda.

Jak wyznaczyć cel, by go zrealizować?

Cel powinien być wystarczająco ambitny, by warto było się starać, ale nie może wykraczać poza sferę realności na chwilę obecną. Oczywiście jeśli wyznaczysz sobie cel długoterminowy na kilka lat do przodu, wtedy to nie ma znaczenia, pod warunkiem, że zaplanujesz dobrze drogę do jego osiągnięcia, dzieląc ją na etapy. Twoja motywacja wzrośnie, jeśli będziesz realizował swoje cele metodą małych kroków, tak jak to robią Japończycy. Każdy zrealizowany etap przybliży cię do celu i podniesie twoją motywację. Z tego względu musisz jasno określić czas, w którym będziesz realizował poszczególne etapy. Musisz też skupić się na tym, co będzie ci potrzebne do realizacji każdego z nich, by potem  po kolei małymi krokami to realizować. Najlepiej rozpisać sobie to wszystko na papierze i każdy osiągnięty etap oznaczać jako zdobyty. To pomoże ci w budowaniu jeszcze silniejszej motywacji. Warto przy tym powiesić sobie na ścianie jakieś inspirujące do działania cytaty, które będą ci przypominały o twoim celu i dodawały wiary. Możesz też poczytać motywujące książki, których jest obecnie wiele na rynku.

Jeśli wprowadzisz w życie powyższe wskazówki, zaczniesz realizować swoje cele, a każdy zrealizowany kolejny etap przybliżający cię do osiągnięcia celu końcowego jeszcze bardziej zmotywuje cię http://twoja-motywacja.pl/ do dalszego wysiłku. Po każdym małym sukcesie możesz się nagradzać, sprawiając sobie jakąś małą przyjemność. Oczywiście jeśli twoim celem jest schudnięcie, to w ramach nagrody raczej nie funduj sobie kalorycznego batona, ale wybierz inną formę przyjemności, np. drobny upominek lub wyjście do kina.

Dodaj komentarz