Czym wyróżnia się miód Manuka?

Czym wyróżnia się miód Manuka?

Zdrowy, pyszny i z Nowej Zelandii – tak, mowa o miodzie manuka. Jest to jeden z najsmaczniejszych i najzdrowszych miodów, jakimi obdarzyła nas natura. Jeśli jeszcze go nie próbowałeś, to przychodzimy z odpowiedziami, dlaczego warto. Zobacz, czym wyróżnia się miód manuka. 

Skąd pochodzi miód manuka? 

Nazwa miodu manuka wywodzi się z języka Maorysów i dosłownie oznacza “miód z drzewa herbacianego”. Jest to jeden z najzdrowszych i najlepszych miodów na świecie, a pochodzi z Nowej Zelandii. Miód Manuka pobiera się z herbacianych krzewów o tej samej nazwie. Co ciekawe, krzew ten kwitnie jedynie cztery tygodnie w roku i rośnie tylko w Nowej Zelandii i na wybrzeżach południowo-wschodniej Australii. Jest to więc  unikatowy produkt. W okresie kwitnienia krzew manuka pokrywa się licznymi białymi kwiatami i przyciąga uwagę nie tylko pszczół, ale także ludzi. 

Ciekawym zagadnieniem związanym z miodem manuka, jest powołana w 2013 roku w Nowej Zelandii grupa ekspertów. Jej celem było ustalenie, czym tak naprawdę są miody manuka i jakie produkty można tak oficjalnie nazwać. W 2014 roku wyszedł raport, w którym zawarto ustalenia, że miód manuka, to produkt, który pochodzi tylko i wyłącznie z krzewów manuka. Co więcej, miody te mogą zostać wytworzone tylko na terenie Nowej Zelandii i wyróżniają się “mineralnym smakiem”, który określa się jako gorzki i lekko ziemisty. Miód z krzewu manuka przypomina zapachem miód wrzosowy i odznacza się zawartością aktywności nieutleniającej.

Czym wyróżnia się miód z krzewu manuka? 

Czy wiesz, że miód manuka ma unikalne właściwości prozdrowotne? Nic więc dziwnego, że stosuje się go jako naturalne remedium na różne dolegliwości. Przede wszystkim miód manuka w odróżnieniu od innych miodów posiada bardzo wysoką zawartość MGO (methylglyoxalu). Substancja ta decyduje o tym, jak duże właściwości lecznicze ma dany miód. Przeciętnie miody posiadają do 10 mg MGO na 1 kilogram, z kolei w miodzie manuka stężenie MGO jest od 10 do nawet 50 razy wyższe.

Miód manuka ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Reguluje florę bakteryjną jelit, co poprawia proces trawienia. Jeśli więc borykasz się z gazami i niestrawnościami, to miód manuka jest idealnym remedium. Oprócz tego miód manuka stosowany jest w kuracjach przeciwtrądzikowych. Co więcej, wspomaga proces gojenia się zmian na skórze. Pamiętaj jednak, że powyższe właściwości zawiera tylko prawdziwy miód manuka. Kluczowe więc jest, aby kupić produkt sprawdzony i od rzetelnego dostawcy. 

Dodaj komentarz