Jaka powinna być dobra odzież robocza? Najważniejsze kwestie

Jaka powinna być dobra odzież robocza? Najważniejsze kwestie

Odzież robocza spełnia jedną z ważniejszych funkcji. Mianowicie chroni pracownika przed zagrożeniami takimi jak: substancje chemiczne, skaleczenia, płomienie czy niska temperatura. Jej noszenie jest wymagane w wielu zawodach, a w specjalnym stroju można dostrzec m.in. spawaczy, budowlańców, strażaków itd. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny komplet odzieży roboczej, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Nie każda odzież robocza jest bowiem idealna i dostosowana do każdego rodzaju warunków.

Ubrania robocze – czym są?

Ubrania robocze, czyli inaczej odzież robocza, to rzeczy, które produkowane są po to, aby chronić pracowników przed różnego typu zagrożeniami w miejscu pracy. Do odzieży roboczej można zaliczyć specjalne buty, spodnie, kurtki, koszulki i rękawice. Każda z tych rzeczy ma swoje konkretne zastosowanie i może uchronić pracownika przed niebezpieczeństwami, które mogą na niego czekać w miejscu pracy. Najważniejszą kwestią jest to, że odzież robocza musi być dostosowana do warunków, które panują w danym zakładzie pracy np. do niskich lub wysokich temperatur. Często zdarza się też tak, że ubrania dzieli się ze względu na porę roku. Inny zestaw pracownik będzie nosić latem, a inny zimą.

Czym powinna charakteryzować się odzież robocza?

Odzież robocza, czyli spodnie, koszulki, buty i wiele innych części garderoby powinna charakteryzować się przede wszystkim trwałością i najwyższą jakością. Nie zapominajmy o tym, że tego typu odzież ma za zadanie chronić pracownika, dlatego nie może być kiepskiej jakości. Odzież robocza powinna spełniać wszelkie normy i być odporna na konkretne czynniki np. wysoką temperaturę. Ważne jest to, aby pracownik korzystał z odzieży, która jest dostosowana do warunków, które panują na jego stanowisku pracy.

Materiały, z których wykonane są ubrania, powinny być przewiewne, aby zapewniały komfort termiczny oraz odporne na obtarcia czy rozcięcia. Odporność na uszkodzenia mechaniczne powinna być jak największa, ponieważ na im dłużej starczą ciuchy, tym lepiej. Ciuchy powinny mieć też odpowiedni rozmiar. Nie mogą być za małe ani za duże dlatego każda osoba powinna mieć indywidualnie dobierany strój.

Warto pamiętać o tym, że za kwestie związane z odzieżą roboczą odpowiedzialny jest pracodawca. Ma on obowiązek dostarczyć pracownikowi odpowiednie środki ochrony osobistej, czyli np. spodnie, buty itd. Zakupu tych rzeczy nie musi pokrywać pracownik. Istnieje jednak możliwość, aby samemu wybrać strój i zwrócić się do pracodawcy o zwrot kosztów.

Dodaj komentarz