Jakie właściwości zdrowotne ma propolis i kiedy po niego sięgać?

Jakie właściwości zdrowotne ma propolis i kiedy po niego sięgać?

Czy wiesz, że bez pszczół nie mogłoby istnieć życie na ziemi? Pszczoły gwarantują poprawne zapylanie roślin na całym świecie, co przekłada się także na nasze istnienie. Zapylanie jest najważniejszą rolą pszczół, jednak w efekcie ubocznym produkują wiele cennych produktów. Najczęściej sięgamy po miód. Co jeszcze produkują pszczoły? Do wartościowych produktów możemy zaliczyć pyłek pszczeli i propolis. I to na tym ostatnim się skupimy. Jakie właściwości zdrowotne ma propolis i dlaczego warto po niego sięgać?

Propolis: co to jest?

Propolis, inaczej nazywany kitem pszczelim, to lepka substancja, którą pszczoły produkują do zasklepiania i uszczelniania ścian ula. Zabezpiecza ona przed drobnoustrojami, które mogą być dla pszczół śmiertelne. Stąd też się wzięła nazwa substancji. Propolis ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które również są zagrożeniem dla pszczelej rodziny. Z tego właśnie względu propolis znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Substancja ta składa się z mieszanki żywicy drzew, wosków roślinnych, wydzielin gruczołów pszczelich i olejków eterycznych. Jest bogatym źródłem zarówno witamin, jak i minerałów. Jakie właściwości zdrowotne ma propolis?

Właściwości zdrowotne propolisu

Zdrowotne i lecznicze właściwości propolisu znane są już od czasów starożytnych. Nalewkę lub inne wyroby z propolisu najczęściej wykorzystuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju schorzeń wywołanych przez grzyby i pasożyty. Na działanie propolisu wrażliwy jest także wirus grypy, opryszczki i wirus zapalenia opon mózgowych. Propolis możesz wykorzystać tak naprawdę przy wszelkich schorzeniach bakteryjno-wirusowych i grzybiczych. Ponadto propolis ma właściwości przyspieszające regenerację tkanek oraz przyspiesza bliznowacenie, więc z powodzeniem można go wykorzystać jako środek odkażający na rany. Kiedy warto sięgnąć po propolis? Substancję możesz stosować jako suplement diety wzmacniający odporność, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. W stanach osłabienia organizmu, przy bólach gardła, przeziębieniach i grypach. Sprawdzi się również jako płukanka na afty i opryszczkę. Propolis łagodzi różnego rodzaju stany zapalne i przyczynia się do szybszej regeneracji naskórka.

Propolis http://miodowewzgorze.pl/blog/propolis-kit-pszczeli-wlasciwosci-i-dawkowanie-jak-stosowac-propolis/ jest także bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera składniki takie jak miedź, potas, cynk, żelazo, krzem i srebro. To świetna mieszanka dla osób zmagających się z anemią. Ponadto w propolisie znajdziemy witaminę A, C, D, E i witaminy z grupy B.

Jak stosować propolis?

Propolis możemy przykładać na trudno gojące się rany. Antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości kitu pszczelego pozytywnie wpływają na gojenie się stanów zapalnych skóry. Dodatkowo z propolisu wykonuje się nalewki. Kit pszczeli nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego należy go rozpuścić w alkoholu. Nie może to być ani za słabe, ani za mocne stężenie alkoholu. Podstawowym błędem jest zalewania propolisu spirytusem, w efekcie czego zabijane są cenne właściwości. Kit pszczeli należy zalać około 72% roztworem alkoholu i odczekać około 3 tygodni. Po tym czasie uzyskamy nalewkę z propolisu, która oddziałuje na nasze wewnętrzne organy. 100 g propolisu należy zalać wspomnianym roztworem alkoholu w słoju 0,9 litra. Uzyskamy wówczas 10% nalewkę. Każdego dnia powinniśmy spożywać od kilku do kilkunastu ml. W przypadku dzieci w okresie jesienno-zimowych infekcji przyjmuje się tyle kropli nalewki ile dziecko ma wagi ciała. Propolis jest jednym z najsilniejszych antybiotyków występujących w naturze.

Dodaj komentarz