Kopaczka do ziemniaków – niezbędnik rolnika

Kopaczka do ziemniaków – niezbędnik rolnika

Kopaczka do ziemniaków, najlepiej jak najwydajniejsza, powinna znajdować się na wyposażeniu każdego rolnika, który uprawia te warzywa. Jest to urządzenie z długą historią, wśród którego występuje duża różnorodność. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jakie rodzaje kopaczek możemy spotkać i czym się one od siebie różnią.

Początki kopaczki – kopaczka konna

Możemy dokonać podziału tego typu urządzeń na przykład ze względu na to, w jaki sposób będą one użytkowane. Najstarszym i nieużytkowanym już powszechnie rodzajem kopaczki jest konna kopaczka do ziemniaków.

Jak łatwo się domyślać, była ona ciągnięta przez konia, a kopaniem ziemniaków zajmowały się zakrzywione metalowe pręty. Nie było to najszybsze ani najwydajniejsze rozwiązanie, między innymi z uwagi na fakt, że ktoś musiał później wykopane ziemniaki pozbierać. Było to tym bardziej uciążliwe zadanie, że nie były one odseparowane od ziemi.

Kopaczka współpracująca z ciągnikiem

Współcześnie stosowanym rozwiązaniem jest kopaczka do ziemniaków, która została przystosowana do pracy z ciągnikiem. Działa ona podobnie jak kopaczka konna, tylko rolę konia przyjmuje w tym przypadku ciągnik, a samo urządzenie jest znacznie wydajniejsze. Nie tylko bardzo szybko wykopuje ona kolejne rzędy warzyw, ale może być także wyposażona w specjalny odsiewacz.

Za pomocą odsiewacza (a w zasadzie dwóch odsiewaczy, które poruszają się w przeciwnych kierunkach) kopaczka do ziemniaków pozbywa się wykopanej wraz z ziemniakami ziemi, a same ziemniaki układa obok maszyny. Dzięki temu bardzo łatwo i szybko można je potem zebrać i nie trzeba przy tym grzebać w ziemi.

Kombajn ziemniaczany

Inne rozwiązanie, z którym można się spotkać, to kopaczka do ziemniaków samojezdna i samozbierająca. Nie jest ona sprzętem, który ciągnie za sobą inna maszyna, a porusza się ona całkowicie sama. Inna nazwa, którą się wobec niej stosuje, to kombajn ziemniaczany.

Kombajn ziemniaczanych jest stosunkowo dużych rozmiarów maszyną, przystosowaną specjalnie do zbioru ziemniaków. Co ciekawe, niekiedy wykorzystuje się je także do zbioru innych warzyw, na przykład cebuli czy marchwi. Taka kopaczka do ziemniaków po pierwsze zbiera warzywa z pola, ale także oczyszcza je (pozbywa się kamieni, gleby i innych niepożądanych elementów) i od razu magazynuje. Czy to w zbiorniku będącym częścią całego kombajnu, czy w jeżdżącym obok zestawie transportowym.

Nie da się ukryć, że kombajn ziemniaczany to bardzo wydajna opcja, natomiast jest ona równocześnie droższa niż kopaczka współpracująca z ciągnikiem, tak więc nie spotkamy jej u każdego rolnika.

Dodaj komentarz