Na czym polega pomoc prawnika przy kontroli podatkowej?

Na czym polega pomoc prawnika przy kontroli podatkowej?

Każda firma musi liczyć się z różnego rodzaju przepisami i wymogami, którym przedsiębiorstwa mają za zadanie sprostać na wielu płaszczyznach. Podatki są jedną z takich kwestii. Choć dotyczą każdego obywatela, nieco trudniej obliczyć je w przypadku prowadzenia firmy. W poniższym tekście opowiemy, jak wygląda kontrola podatkowa, i w czym może pomóc nam prawnik.

Czym jest kontrola podatkowa firmy?

Na świecie są tylko dwie pewne rzeczy – śmierć i podatki. Ta druga sprawa może przysporzyć przedsiębiorcom wielu problemów, zwłaszcza, jeśli nie współpracujesz z dobrym księgowym lub prawnikiem, który zna się na przepisach prawa podatkowego. Kontrola podatkowa to proces, który wykonywany jest przez specjalne organy a jego celem jest sprawdzenie, czy przedsiębiorca wywiązuje się ze swoich obowiązków względem Skarbu Państwa. Wszczynana jest z urzędu, nie na czyjś wniosek, może być więc wykonana w konkretnej firmie całkowicie przypadkowo. Zarówno przed, jak i po kontroli podatkowej, warto kontaktować się z prawnikiem, o prawnym doradztwie podatkowym poczytaj więcej na https://www.kancelariakrs.pl/zakres-uslug/podatki. Nie każda firma doświadczy podczas swojego funkcjonowania kontroli podatkowej, ale może zdarzyć się i tak, że w ciągu kilku lat działalności, będziesz sprawdzany kilka razy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w papierach wszystko zgadzało się z aktualnym stanem prawnym. Jeśli natomiast podczas kontroli urzędnik wykryje jakieś nieprawidłowości, warto skontaktować się z kancelarią.

W czym pomoże prawnik przy kontroli podatkowej?

Prowadząc własną firmę, musisz być przygotowany na wszystko. Przekształcenia czy fuzje spółek wymagają redefinicji rozliczenia wielu aspektów firmy, co ma wpływ na podatki, najczęściej jednak nieścisłości powstają w chwili optymalizacji zysków, czy zmiany rezydencji podatkowej. W tych sprawach niezwykle ważna jest współpraca z naprawdę dobrą kancelarią, jeśli jednak na skutek zaniedbań w kwestii podatkowej pojawiły się jakieś problemy, odpowiedni prawnik poprowadzi postępowanie karno-skarbowe i stanie się Twoim reprezentantem.
Wiele spraw, które toczą się przed sądami, odbywa się na skutek błędu. Ważne jest, żeby w takim przypadku od razu reagować i czynnie brać udział w procesie. Właśnie w tej kwestii niezbędny jest prawnik – przedstawi on sądowi odpowiednie dowody i wnioski, a jeśli sprawa jest trudna, może mediować i apelować o niższą karę.

Jak przygotować się do kontroli podatkowej?

Tak naprawdę bardzo trudno przygotować się do kontroli skarbowej pod kątem merytorycznym. Nieprawidłowości w podatkach są transparentne i trudno jest cokolwiek zmienić w ciągu kilku dni. Jednak prawo stanowi, że kontrola podatkowa zawsze musi być poprzedzona odpowiednim zawiadomieniem z datą wizyty. Powinno ono zostać wysłane do przedsiębiorcy najpóźniej 7 dni przed planowaną kontrolą. Wiedząc, kiedy odwiedzą Cię urzędnicy, możesz przygotować wszystkie niezbędne papiery. Oczywiście, warto na taką okoliczność przygotować się również psychicznie. Jeśli będziesz w kontakcie z dobrą kancelarią, nie masz się czego obawiać – wykwalifikowany prawnik pomoże Ci wyjść z najtrudniejszej nawet sytuacji.

Dodaj komentarz