Psycholog – zawód, który może pomóc naszej ludzkości w rozwiązywaniu problemów

Psycholog – zawód, który może pomóc naszej ludzkości w rozwiązywaniu problemów

Psycholog - zawód, który może pomóc naszej ludzkości w rozwiązywaniu problemów

Psychologia to dziedzina nauki, która zajmuje się funkcjonowaniem człowieka w świecie. Bierze pod uwagę jednakowo indywidualność jednostek, skupiając się na cechach odróżniających nas od innych oraz bada podobieństwa ludzi względem siebie. Bada również procesy zachodzące w naszych umysłach i zachowanie, które jest zależne od wielu czynników.

Kim zatem jest psycholog?

Psycholog to osoba, która zgłębia wiedzę na temat ludzkiego funkcjonowania przede wszystkim po to, by móc pomagać innym. Aby było to możliwe, konieczne jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Studia psychologiczne trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Studia podyplomowe psychologia to kolejny etap, który czeka przyszłego terapeutę. Dzięki niemu może on podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje, a przez to zwiększyć swoją wartość na rynku pracy.  W obecnych czasach panuje przykre przekonanie o tym, że do psychologa chodzą osoby wyłącznie chore psychicznie — dlatego też wiele osób potrzebujących wsparcia od strony specjalisty, rezygnuje z umówienia się na wizytę, ze względu na opinię innych.

Czy warto zatem pójść do psychologa?

Na początek warto podkreślić fakt, że psycholog nie jest lekarzem, stąd nie może na przykład przepisywać leków. Osobami cierpiącymi na poważne choroby psychiczne zajmuje się psychiatra, który skończył studia medyczne, a nie psychologiczne. Psycholog to specjalista, który pomoże Ci w sytuacji, kiedy nie jesteś w stanie poradzić sobie sam ze swoim problemem. Osoba kształcąca się w tym zawodzie zdobywa odpowiednią wiedzę potrzebną do tego, by pomagać w sposób skuteczny. Nie jest niczym wstydliwym korzystanie z usług psychologa, gdyż żyjemy w czasach, w których jesteśmy narażeni na różnego rodzaju problemy, wynikające z przemęczenia, długotrwałego stresu, czy zbyt wysokich wymagań względem siebie. Czasem rozmowa z psychologiem lub odpowiednia terapia może okazać się jedynym wyjściem z trudnej dla nas sytuacji.

Warto przemyśleć tę kwestię, gdyż jak się okazuje, z roku na rok przybywa osób potrzebujących wsparcia ze strony psychologa w różnych kwestiach, dlatego też zawód ten staje się być coraz bardziej szanowanym i potrzebnym w różnych dziedzinach życia. Już teraz psycholodzy pracują w rozmaitych miejscach, takich jak szkoły, szpitale, sądy, korporacje itd., a w przyszłości może okazać się, że miejsc, w których potrzeba odpowiedniego specjalisty będzie znacznie więcej.

Dodaj komentarz