Zakup czy wyjanem kserokopiarki – co się bardziej opłaca?

Zakup czy wyjanem kserokopiarki –  co się bardziej opłaca?

Z prowadzeniem firmy nieodłącznie związana jest “papierkowa robota” – co miesiąc dziesiątki dokumentów na setkach stron papieru są zadrukowywane drobną, urzędową czcionką. Jeszcze więcej kartek jest kopiowanych z już istniejących. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia przez przedsiębiorstwo wydatków na wydrukowanie tych dokumentów, czy to zlecając to firmom zewnętrznym, czy na urządzenia potrzebne do samodzielnego drukowania. Wiele firm decyduje się wiec na zakup lub wynajem urządzeń, by te koszty były jak najmniejsze. Lecz które z tych rozwiązań jest bardziej opłacalne?

Zakup czy wynajem kserokopiarki – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Podstawową zaletą zakupu kserokopiarki jest sumaryczny koszt inwestycji – w długim okresie to rozwiązanie okazuje się zdecydowanie najtańsze. Nie wymaga pośrednictwa firm zewnętrznych, przez co koszty miesięczne podczas eksploatacji są bardzo niskie. Sprowadzają się jedynie do wymiany tonera co pewien (najczęściej długi) czas, oraz ewentualnych wydatków związanych z serwisowaniem, szczególnie przy zakupie używanej kserokopiarki. W przypadku zakupu nowego sprzętu przez pierwsze kilka lat nie dotyczy kupującego ze względu na obsługę gwarancyjną. Jednak takie rozwiązanie ma pewne wady – cena kserokopiarki jest najczęściej wysoka, przez co oszczędności zaczynają być widoczne dopiero po długim okresie. Poza tym na firmę spada obowiązek dbania o stan techniczny urządzenia, a także ponoszenia wszelkich kosztów związanych z ewentualną awarią sprzętu po upływie gwarancji.

Inną możliwością, jaka jest oferowana przedsiębiorstwom, jest wynajem kserokopiarek. Na rynku są firmy specjalizujące się w takich usługach, na przykład firma Xerolux. Za niewielką w stosunku do ceny kopiarki opłatą miesięczną oddają one kopiarki w dzierżawę, jednocześnie przejmując na siebie całkowicie obsługę techniczną, a nawet wymianę tonera. Sumaryczne koszty takiego rozwiązania są wyższe, gdyż firmy wynajmujące sprzęt muszą same ponieść wydatki z tym związane, a ponadto doliczają marżę by samemu odnieść zysk. Jednak klient nie musi się przejmować awaryjnością, a także nie ponosi wysokich kosztów zakupu urządzenia.

Podsumowując, opcja zakupu kopiarek jest lepsza dla dużych firm, dla których cena zakupu nie stanowi wielkiego wysiłku finansowego w skali całego budżetu, a oszczędności wynikające z dużej liczby drukowanych taniej stron mogą okazać się istotne. Małym przedsiębiorstwom polecamy wynajem, ponieważ ważna dla nich jest bezawaryjność oraz najczęściej łatwiej im jest płacić opłatę miesięczną niż wysoką jednorazową cenę zakupu.

Dodaj komentarz