PKD firmy – co trzeba o nim wiedzieć?

PKD firmy – co trzeba o nim wiedzieć?

Każdy rodzaj działalności gospodarczej ma swój kod PKD. Jest to Polska Klasyfikacja Działalności. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może jasno sprecyzować, czym zajmuje się jego firma. Pozwala to skutecznie prowadzić działalność oraz ułatwia wszelkie procedury kontrolne oraz rachunkowe, które są niezbędne dla prowadzenia firmy.

Czym jest kod PKD?

Jest to system, który określa rodzaj wykonywanej przez firmę działalności. Ma zastosowanie w statystyce, rachunkowości oraz przy ewidencjonowaniu. Wszystkie sektory są posegregowane i podzielone na grupy, dzięki czemu można się w tym wszystkim łatwo poruszać. Pozwala to określić, jak duży jest dany rynek w kraju i jak wiele firm zajmuje się konkretnymi pracami w danych sektorach. Wszystkie kody PKD dostępne są w internecie, na stronie odpowiedniego ministerstwa.

Dlaczego kod PKD jest ważny?

Obecnie kod PKD musi posiadać każda osoba, która prowadzi Jednoosobową Działalność Gospodarczą, a także podmiot, który objęty jest wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Warto dowiedzieć się, jak sprawdzić PKD firmy i co będzie do tego potrzebne. Kod ten podaje się podczas rejestrowania działalność. Na ich podstawie przedsiębiorcy nadaje się później numer REGON. Ustalenie, jaki kod jest odpowiedni dla danej firmy, jest możliwe dzięki specjalnej wyszukiwarce, która dostępna jest na stronie ministerstwa. Pozwala to też na ustalenie, czy działalność danego typu wymaga dodatkowych uprawnień lub formalności, których trzeba dopilnować, żeby się tym zajmować. Kod PKD firmy można zmienić w dowolnym momencie. Istnieje też możliwość rozszerzenia działalności.

Struktura kodów PKD:

  • Sekcja
  • Dział
  • Grupa
  • Klasa
  • Podklasa

Dysponując numerem NIP firmy, można w prosty sposób sprawdzić, jaki jest zakres jej działalności. Wszystko to można zrobić przez internet i nie wymaga to rejestrowania się na żadnych portalach, zakładania kont czy uiszczania opłat. To darmowe działanie, które dostępne jest dla każdego. Oprócz numeru NIP można także użyć pełnej nazwy firmy, numeru REGON albo danych właściciela. Pozwala to szybko i w prosty sposób ustalić, jaki jest zakres i profil działalności takiego przedsiębiorstwa. Z tego typu usługi korzystają zarówno klienci, jak i kontrahenci, którzy chcą sprawdzić firmę przed powierzeniem jej swoich pieniędzy.

Proces sprawdzania kodu PKD jest prosty. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i skorzystać z wyszukiwarki. Po otrzymaniu wyników można skutecznie sprawdzić więcej szczegółów na temat danego przedsiębiorstwa. To skuteczny sposób na to, żeby sprawdzić, czy nie pada się ofiarą oszustwa. Każda firma zobowiązana jest do wpisania kodów PKD, które są zgodne z profilem ich działalności. Może to dotyczyć także prac specjalistycznych.

Dodaj komentarz