Jak zrobić pranie? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić pranie? Poradnik krok po kroku

Pranie być może nie jest dla nikogo problemem, jednak zachowanie kilku kwestii pozwoli nam wykonać zadanie sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami. Jak zrobić pranie? O czym pamiętać przed rozpoczęciem? Jak wysuszyć wypraną odzież?

Kolory ubrań a pranie

Przed przystąpieniem do zadania niezbędne jest posortowanie ubrań. Pranie musi bazować na podobnym kolorze i materiale, tak aby nie zniszczyć ulubionych ciuchów. Zbyt wiele kolorów wypranych razem uszkodzi materiały i doprowadzi do szarzenia barw, czego z pewnością chcemy uniknąć. Sortowanie prania warto podzielić na kilka kategorii, takich jak:

  • kolory ciemne – tutaj odkładamy brązy, czernie, granaty i ciemne odcienie zieleni,
  • kolory jasne – odcienie pastelowe, pudrowe, bladoróżowe, beże i jasne szarości,
  • biel – zmieszanie białych ciuchów z innymi kolorami wpłynie na pogorszenie i zafarbowanie tkanin,
  • intensywne kolory – w tej kategorii znajdują się ciuchy żółte, pomarańczowe, czerwone, zielone i niebieskie,
  • delikatne tkaniny – obejmują bieliznę, wełnę, koronkę i jedwab. 

Nie zapominajmy o tym, ze pościele pierzemy w temperaturze 60 stopni wraz z płynem do płukania, a ręczniki z proszkiem (w tej samej temperaturze, co pościele). 

Wkładanie ubrań do pralki

Podczas wkładania materiałów do pralki należy unikać jej przeciążenia. Zapełnienie powinno odbywać się na poziomie 3/4 pojemności, dzięki czemu rzeczy będą mogły się bez problemu obracać w bębnie. Ciężkie wkłady sprawią, że nie dopierzemy ciuchów. Przed napełnieniem pralki sprawdźmy dokładnie kieszenie i wywińmy ciuchy na lewą stronę – zapnijmy też zamki i guziki. Te drobne wskazówki pozwolą uniknąć uszkodzeń, zaciągnięć i wpłyną na przedłużenie trwałości ciuchów. Jeden proszek do prania może nie wystarczyć. Przyda nam się produkt do bieli i koloru oraz płyn do płukania tkanin. 

Zobacz: Washster – profesjonalna pralnia w Warszawie

Wybór proszku do prania

Efektowne pranie wykonamy dzięki dobremu proszkowi do prania. Na rynku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań – od żelu do prania, po kapsułki i proszki. Okazuje się, że nie wszystko pasuje do każdej tkaniny, dlatego zwróćmy uwagę na to, co zamierzamy wyprać. Niełatwo jest dobrać jedną markę środków stosowanych do prania, która posiada w swojej ofercie wiele rozwiązań. To, ile proszku wsypiemy do kieszeni pralki, zależy w głównej mierze od ilości umieszczonych w bębnie ubrań. Sięgnijmy po specjalną miarkę do odmierzania proszku, co pozwoli nam kontrolować zużycie produktu. Odpowiednią ilość proszku sprawdzimy na etykiecie wyrobu. Pozostaje nam wstawienie prania zgodnie z zaleceniami producenta pralki.

Jak wysuszyć pranie?

Sam etap wstawienia to nie koniec. Zadbajmy o odpowiednie wysuszenie prania – latem najlepszą opcją jest suszenia na dworze. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam suszenie w domu. Sporym zainteresowaniem cieszą się suszarki, które rozłożymy w pokoju. Minusem jest to, że zajmują one sporo miejsca. W małych mieszkaniach postawmy na tzw. suszarki wieże, które pną się w górę (a nie rozkładają poziomo). Bardzo chętnie suszymy też wyprane ciuchy na grzejnikach w domu. Najczęściej sam proces suszenia nie jest wymagający. Wyjątkiem jest tutaj jedwab. Dobrym pomysłem jest powieszenie takiej tkaniny na zwykłym wieszaku. 

Dodaj komentarz