Rachunek maklerski – czy warto? Co można dzięki niemu zyskać?

Rachunek maklerski – czy warto? Co można dzięki niemu zyskać?

Czy rachunek maklerski może pomóc w pomnażaniu środków finansowych? Owszem, ale żeby tak było trzeba dowiedzieć się na jego temat najważniejszych informacji. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Rachunek maklerski – czy to się opłaca?

Radzimy sobie całkiem nieźle i zarabiamy dość dobrze, ale jednak chcielibyśmy zrobić krok do przodu i pomnażać swoje zyski. Najlepszym sposobem, by to zrobić, jest inwestowanie. Wiele osób wybiera gromadzenie środków na funduszach inwestycyjnych, zapominając, że choć można wiele tu zyskać, to i niestety istnieje dość duże ryzyko strat. Bardziej rozsądni podążają w przeciwnym kierunku, który finalnie prowadzi do tego samego, czyli pomnażania oszczędności. Ci bardziej rozsądni decydują się na rachunek maklerski. Jego otwarcie może przynieść naprawdę wiele dobrego, ale tylko wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, czym ów rachunek jest i czym się charakteryzuje.

Rachunek maklerski – co to takiego?

Zacznijmy więc od podstaw, dowiadując się tego, czym jest rachunek maklerski. To nic innego jak miejsce, w którym można przechowywać instrumenty finansowe, ale i obracać nimi, żeby uzyskać finansowe korzyści. Jeśli chcemy kupować i sprzedawać akcje na giełdzie papierów wartościowych, musimy koniecznie go założyć. Otwarcie takiego konta wiąże się równoznacznie z tym, że zyskujemy dostęp do giełdy i tym samym możliwość zakupu obligacji, akcji, jak również innych instrumentów finansowych. Co istotne jednak – w imieniu klienta rachunek maklerski prowadzi broker.

Jaki rachunek maklerski wybrać? Jakie pytania sobie zadać?

To kluczowe zagadnienie, przed jakim stoi każdy przyszły inwestor, tym bardziej że oferta rynkowa jest dość bogata. Wiele biur i domów maklerskich oferuje różne warianty takiego rodzaju produktu, co sprawia, że łatwo się w tym bogactwie ofert zagubić, nie wiedząc, co finalnie wybrać. Jeśli i my mamy takie problemy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące opłat za prowadzenie konta, ale też innych opłat, na przykład dotyczących prowizji od transakcji i dodatkowych usług.

Zwróćmy też uwagę na to, w jaki sposób odbywają się transakcje – czy jesteśmy zmuszeni odwiedzać dom maklerski, czy może wystarczy zlecenie sprzedaży lub zakupu instrumentu finansowego online? Inne ważne pytanie dotyczące tego, czy rachunek maklerski można obsługiwać za pomocą smartfona lub innego urządzenia mobilnego? Czy można w ten sposób odkładać środki na emeryturę? – wiele osób zadaje też takie pytanie.

Co jest dodatkowo ważne?

Trzeba przyznać, że oferty różnych domów maklerskich są do siebie dość podobne, dlatego też wielu brokerów, chcąc zachęcić potencjalnych klientów, zapewniając atrakcyjne warunki umowy, uwzględniając takie czynniki jak atrakcyjne warunki prowizyjne (od transakcji nabywania i zbywania poszczególnych instrumentów finansowych), wysokość opłaty miesięcznej, możliwość otwarcia konta przez internet czy korzystne warunki dotyczące minimalnego depozytu. Bardzo ważne jest też to, jak wygląda zakres obsługi i pomocy oferowanej klientom przez brokera.

Rachunek maklerski? Zdecydowanie na tak, ale nim go otworzymy, przeanalizujmy szczegółowo oferowane rozwiązania!

Dodaj komentarz