Układanie kostki brukowej. Co zrobić, aby prezentowała się idealnie?

Układanie kostki brukowej. Co zrobić, aby prezentowała się idealnie?

Przestrzeń wokół domu to w pewnym sensie nasza wizytówka. Nic więc dziwnego, że staramy się zadbać o nią nie tylko dzięki pięknym i ozdobnym roślinom, lecz także idealnie ułożonej kostce brukowej. Zadanie to warto zatem zlecić profesjonalistom – najlepiej firmie z usługami budowlanymi i robotami ziemnymi https://szczucki.pl/, która ma za sobą wiele lat doświadczenia i zrealizowanych projektów.

Zagospodarowanie terenu przed domem powinno zostać starannie przemyślane. Na szczególną uwagę zasługuje podjazd oraz strefa wyjściowa pomiędzy furtką i bramą, a domem. Muszą one charakteryzować się wysoką trwałością, odpornością na zmienną pogodę oraz współgrać z całością naszego terenu.

Kostka brukowa to najlepszy wybór dla posesji!

Chodnik przed domem, a także podjazd powinny charakteryzować się ogromną wytrzymałością. To właśnie te miejsca narażone będą na intensywne użytkowanie i codzienną siłę nacisku ciężkiego auta wjeżdżającego na posesję. Strefa ta powinna zostać zatem wykonana z utwardzonej nawierzchni – jak np. kostki brukowej.

Kostka brukowa zabezpieczy dolne partie domu i posesji przed ewentualnymi zabrudzeniami i obciążeniami. A o te akurat przed garażem wcale nie trudno. Prawidłowo ułożona kostka pozwala przez długie lata  cieszyć się estetycznym wyglądem podjazdu oraz przestrzeni wokół domu. To dlatego, że stanowi jeden z najbardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne materiałów budowlanych. Niestraszne są jej warunki atmosferyczne typowe dla naszego klimatu. Nie jest to jednak jedyny powód, dzięki któremu kostka brukowa cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Wpływ na popularność kostki przed naszymi domami ma dostępna różnorodność wzorów, kolorów oraz kształtów, dzięki temu pasuje idealnie niemal do każdej posesji.

Przygotowanie terenu na ułożenie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej wymaga przede wszystkim prawidłowego przygotowania nawierzchni, na której ma się znaleźć. W tej kwestii należy w pierwszej kolejności wyznaczyć teren, na którym będzie układana kostka. Następnie należy wykalkulować ewentualne obciążenie, na które będzie narażona powierzchnia. Znajomość potencjalnego obciążenia jest istotna dla wyboru kostki (jej rozmiaru oraz grubości). Im większy ruch i obciążenie na podjeździe i całym chodniku – tym kostka powinna być grubsza.

Ziemia, która stanowi podstawę, musi zostać odpowiednio mocno utwardzona. W przeciwnym razie na skutek intensywnego użytkowania kostka może zacząć się osuwać i utracić swą idealną równość nawierzchni. Dopiero po tym można przystąpić do etapu układania kostki.

Dodaj komentarz