Wpadnięcie w pętlę kredytową brew pozorom wcale nie jest takie trudne. W końcu pojawia się taki moment, kiedy bierzemy nowy kredyt na spłatę poprzedniego i wtedy zobowiązania finansowe zaczynają się namnażać. Kredyt konsolidacyjny to dla wielu jedyna opcja na poradzenie sobie ze spłacaniem kilku bądź kilkunastu zadłużeń jednocześnie. Czy jednak można go otrzymać nawet mimo złej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej? Jakie są alternatywy?
Kto może skonsolidować kredyty w banku
Niestety, konsolidacja zobowiązań w banku nie będzie możliwa dla każdego. Tak naprawdę może ona zainteresować jedynie te osoby, które czujnie obserwują swoje finanse i są w stanie przewidzieć, że w niedługim czasie mogą zacząć mieć problemy z terminową spłatą rat. Jest tak dlatego, że bank przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego zawsze sprawdza zdolność kredytową danej osoby, której to historia kredytowa jest ważnym komponentem. Jeśli więc jesteśmy poważnie zadłużeni i zdarzyły nam się już problemy z terminową spłatą zobowiązań, możemy być niemal pewni, że bank odrzuci nasz wniosek o kredyt. Biuro Informacji Kredytowej to jedno ze źródeł, z którego czerpie dane niemal każdy bank podejmując decyzję o przyznaniu kredytu. Jeśli jest ono w danym przypadku pełne negatywnych wpisów, bank zacznie wątpić w wiarygodność danej osoby i nie będzie skory przychylić się do jej prośby. W takim wypadku alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego może być pożyczka pozabankowa.
Na co uważać przy pozabankowej konsolidacji długów
Pożyczki pozabankowe mają to do siebie, że zazwyczaj ich dostarczyciele obiecują potencjalnym pożyczkobiorcom szybki proces przyznawania pieniędzy i relatywny brak formalności. Ta pogoń za wygodą i szybkością ma jeden pewien haczyk. Zarówno dedykowane pożyczki konsolidacyjne, jak i pożyczki na dowolny cel będą w instytucji pozabankowej znacznie mniej atrakcyjne niż w banku. Musimy liczyć się z wyższym oprocentowaniem, a także występowaniem licznych opłat dodatkowych i prowizji. W związku z tym warto zwracać uwagę, jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) pożyczki. Instytucje pozabankowe mają obowiązek ją podawać, co zazwyczaj robią małym drukiem. To, że nie bierzemy pożyczki w banku nie znaczy, że musimy przepłacać. Warto więc porównać oferty jak największej liczby firm pożyczkowych. Szansa, że w chociaż jednej trafi się jakaś korzystna propozycja jest dość duża. Należy jednak pamiętać, aby korzystać tylko z usług renomowanych firm, aby nie musieć później ponosić żadnych przykrych konsekwencji.
Zły BIK stanowi problem na drodze – kredyt konsolidacyjny w banku jest niemożliwy – do konsolidacji zobowiązań, ale nie oznacza to, że dłużnicy nie mają żadnego wyjścia z sytuacji. Po prostu będzie się to wiązało z większymi kosztami.