5 sposobów na zewnętrzne finansowanie Twojej firmy

5 sposobów na zewnętrzne finansowanie Twojej firmy

Inwestycje, która może poczynić firma zarówno w aktywa trwałe, rozwój pracowników lub odpowiednie lokowanie swoich środków pieniężnych często stanowi motor napędowy rozwoju przedsiębiorstwa. Obecne realia jednak sprawiają, że mało która firma ma dostęp do wolnych środków w takim wolumenie, który pozwoliłby na dogodne inwestycje bez obaw o płynność finansową.

W dzisiejszych czasach istnieje jednak szereg możliwości finansowania zewnętrznego, które może wesprzeć firmę w zdobywaniu nowych rynków zbytu i trwałym rozwoju. Poniżej przedstawionych zostało 5 najpopularniejszych propozycji zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw.

Kredyt Bankowy

Choć wachlarz możliwości finansowania jest naprawdę szeroki, wciąż najchętniej wybieranym źródłem dodatkowej gotówki jest kredyt bankowy. Choć z każdym rokiem wymagania banków wobec kredytobiorców są coraz bardziej restrykcyjne, to jednak wielu z nich decyduje się na wnioskowanie o dodatkowe środki na cele związane z przedsiębiorstwem.

Kredyt firmowy stanowi relatywnie łatwe źródło dodatkowych pieniędzy, jednak należy liczyć się z czasem dużymi kosztami związanymi z obsługą takiego zobowiązania. W zależności od naszych potrzeb kredytobiorca sam może zadecydować o kwocie kredytu oraz okresie kredytowania. Dzięki takiej swobodzie finanse naszej firmy są cały czas monitorowane, a my jesteśmy przygotowani na miesięczny stały wydatek w kwocie raty.

Leasing

Leasing od kilku lat staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w obszarze zasilania firmy nowymi aktywami trwałymi takimi jak pojazdy, linie produkcyjne oraz inne maszyny. Leasing to usługa, dzięki której firma jako leasingobiorca ma możliwość użytkowania pojazdu lub innej maszyny zgodnie z potrzebami firmy a w zamian płaci miesięczną kwotę leasingu firmie, która ów leasing nam udostępniła. Dużą zaletą leasingu jest fakt, iż po okresie umownym przedsiębiorca ma możliwość wykupu pojazdu za ułamek ceny faktycznej.

Factoring

Factoring to idealne rozwiązanie dla firm z branż, które cierpią na bardzo długie terminy zapłaty faktury. Niejednokrotnie zwlekanie z uregulowaniem należności sprawia, że przedsiębiorstwo ma problem z utrzymaniem optymalnej płynności finansowej. Factoring to usługa, w której zgłaszamy fakt wystawionej faktury, a faktor proponuje nam natychmiastowe uregulowanie jej. Po wysłaniu propozycji przez faktora my możemy zgodzić się na dane warunki i otrzymać gotówkę od razu bez zwłoki, faktor natomiast we własnym zakresie będzie starał się odzyskać pieniądze od faktycznego usługobiorcy.

Anioły Biznesu

Anioły biznesu to propozycja dla młodych firm lub start-upów, które pomimo świetnego pomysłu na biznes nie mogą rozwinąć skrzydeł ze względu na brak środków finansowych potrzebnych do ruszenia ze swoim biznesem. W wielu miastach istnieją instytucje zrzeszające inwestorów, którzy w zamian za finansowanie mogą chcieć procent od zysku bądź rekompensatę w innej postaci. Z reguły oprócz samego finansowania młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia takich inwestorów, co stanowi dodatkową zaletę tego rozwiązania. 

Emisja akcji lub obligacji

Emisja akcji bądź obligacji stanowi rozwiązanie do dużych firm, które posiadają prawo do emisji udziałów swojego przedsiębiorstwa. Emisja pozwala na wygenerowanie dużych środków pieniężnych od inwestorów indywidualnych bądź korporacyjnych w zamian za udziały w naszym przedsiębiorstwie. Jest to doskonała propozycja dla firm, które chcą rozwijać się i inwestować w perspektywiczne branże, które stanowią obiekt zainteresowania inwestorów. 

Dodaj komentarz