Dłonie są stosunkowo podatnymi na urazy częściami ciała, a jednocześnie ich sprawne działanie jest niezbędne do wykonywania wielu zadań, w związku z czym wymagają one w wielu przypadkach szczególnej ochrony. Na przykład na budowie, gdzie narażone są między innymi na przecięcie, zmiażdżenie czy otarcie, a także oparzenie.
Do ich ochrony używa się specjalnych rękawic budowlanych. Jeśli jednak kupuje się tego typu produkty po raz pierwszy, można natrafić na problemy z wyborem – dostępne jest bowiem wiele bardzo różnorodnych modeli, które zapewniają odmienny stopień ochrony. W takim razie, o czym należy pamiętać przy zakupie takich rękawic? Doradzamy!
Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice budowlane?
Dużą popularnością cieszą się rękawice budowlane wykonane ze skóry. Wynika to z ich dużej uniwersalności – skóra jest materiałem odpornym na obtarcia, przecięcia i rozdarcia, a dobrze radzi sobie także z chronieniem przed poparzeniem przy dotykaniu rozgrzanych elementów (czy w przypadku, kiedy pracuje się w pobliżu iskier, mogących poparzyć skórę).
Warto wspomnieć, że w zależności od modelu, ceny i przeznaczenia (np. niektóre rękawice mogą służyć celom ogólnobudowlanym, inne być konkretnie rękawicami antyprzecięciowymi), w rękawicach może być wykorzystany różny rodzaj skóry. Z reguły stosuje się skórę bydlęcą i jagnięcą, można także spotkać rękawice ze skóry koziej. Dodatkowo, wykonuje się też rękawice zawierające inne materiały, które są jedynie skórą wzmacniane.
Które rękawice wybrać?
Ciężko jest wskazać jeden konkretny model rękawic, który będzie najlepszy, ponieważ wszystko zależy od okoliczności. Wybierając rękawice na budowę, należy wziąć pod uwagę między innymi warunki atmosferyczne (przy pracy w zimę przydadzą się rękawice ocieplane), a także dokładne stanowisko pracy i związane z nim zagrożenie.
Pracownik, który zajmuje się podstawowymi pracami budowlanymi (np. przenoszeniem materiałów), a spawacz czy elektryk mogą potrzebować innych modeli, z uwagi na to, że są w różnym stopniu podatni na zagrożenia w miejscu pracy.
Przed zakupem warto zapoznać się z opiniami dotyczącymi danego produktu – można się z nich wiele dowiedzieć między innymi na temat jakości jego wykonania czy trwałości. Wytrzymałość rękawic jest bardzo istotna, ponieważ powstanie jakichkolwiek wad w wyposażeniu wiąże się z koniecznością jego natychmiastowej wymiany. Dobrej jakości rękawice mogą być droższe, ale na dłuższą metę zwrócą się, ponieważ nie będą wymagały tak częstej wymiany jak rękawice tańsze, o niższej wytrzymałości.