Wielokrotnie podczas rozmów czy to ze znajomymi, czy to z osobami nowo poznanymi, gdy zaczynamy temat pracy zawodowej, a zwłaszcza gdy mam do czynienia z pracownikami etatowymi, słyszę, że mój rozmówca chciałby kiedyś odpalić swój własny biznes, ale boryka się z pewnym problemem. Ty problemem jest nie precyzyjna odpowiedź na pytanie „czym będę się zajmował”. Jeśli też masz z tym problem, ten wpis może Ci się przydać!
Uruchamianie swojej firmy to skomplikowany proces. Oczywiście samo założenie działalności gospodarczej to pestka. Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i złożyć wniosek – w dodatku jest to zupełnie bezpłatne! Można go podpisać w dowolnym urzędzie gminy, lub korzystając z podpisu elektronicznego. Problem w tym, że trzeba sprawić, aby prowadzenie własnej firmy miało sens, i przede wszystkim opłacało się od strony finansowej. Ale jak to uczynić?
Dobry pomysł na biznes.
Wielu niedoświadczonych, początkujących przedsiębiorców wychodzi z założenia, że należy zacząć od pomysłu, który powinien być maksymalnie innowacyjny. Innymi słowy, trzeba wymyślić coś, czego nikt wcześniej nie wymyślił, a ludzie sami będą chcieli z tego korzystać. Nic bardziej mylnego!
Ta koncepcja była słuszna może w latach 90 ubiegłego stulecia, gdy po upadku komuny brakowało niemal wszystkiego! Wtedy wystarczyło rozłożyć łóżko polowe na kawałku placu, z towarem, a klienci brali co popadnie, gdyż w końcu mogli bez ograniczeń kupować co chcieli! Rynek jednak się zmienił, i dziś potrzeby konsumentów zostały już zdefiniowane, a więc nie koniecznie jest miejsce na kreowanie potrzeb na nowo. Oczywiście są obszary rynku, w których istnieją luki, ale ktoś, kto sam jeszcze nie wie co chce robić, może ich po prostu nie dostrzegać.
W dobie swobodnego dostępu do informacji i technologii jest jeszcze trudniej wprowadzić na rynek coś innowacyjnego, gdyż w tym zakresie oczekiwania konsumentów są coraz większe. To sprawia, że wejście na rynek staje się bardziej kosztowne – i to w sensie dosłownym. Skąd wziąć forsę na start to temat na osobny wątek.
Pomysł na dobry biznes.
Inną metodą na rozpoczęcie budowania swojego biznesu jest powielenie pomysłu, który już się sprawdził i działa. Jest kilka sposobów na to.
Po pierwsze, jeśli jesteś pracownikiem firmy, i w dodatku lubisz to czym się zajmujesz, a jedyne co Ci przeszkadza to Twój szef, atmosfera w pracy, lub inny czynnik związany z relacjami w firmie, zostać konkurencją dla swojego pracodawcy. Znasz branżę, w której działasz, wiesz na czym polega ten biznes, więc co stoi na przeszkodzie, aby robić to co dotychczas, tylko na własnych warunkach? A może są jakieś aspekty w Twojej branży, które wymagają ulepszenia?
Kolejna możliwość, to biznes franczyzowy (lub franchising). Jest on szczególnie popularny w czasie spowolnienia gospodarczego, lub jak kto woli, kryzysu. Biznes polega na tym, że kupujesz licencje na prowadzenie działalności pod szyldem znanej marki. Dostajesz logo, często wyposażenie biura, lub lokalu, dostęp do produktów i usług, oraz więdzę jak (know-how). W zamian odpalasz część zarobionych pieniędzy w formie opłaty franczyzowej (może być to procent od zysków, lub opłata stała – zależy od firmy).
Ostatnia opcja jaka przychodzi mi na myśl to działalność w Multi-Level Marketingu (MLM). Jest to biznes podobny to franczyzy, jednak różni się znacząco od tradycyjnego franchisingu. Partner nie otrzymuje lokalu ani prawa do korzystania z logo firmy. Ma natomiast dostęp do produktów i usług, oraz wiedzę jak (know-how). Jako partner możesz też wprowadzać do biznesu kolejnych partnerów, i również partycypować w zyskach, które oni osiągają.
Każda z powyższych możliwości ma swoje wady i zalety. Każda z nich wymaga na pewno zmiany sposobu myślenia i działania. Każda z nich także daje Ci takie same szanse na osiągnięcie Twoich celów. Do Ciebie należy decyzja, którą z powyższych opcji wybierzesz.