Jak założyć własną firmę

Jak założyć własną firmę

Jak założyć własną firmę

Własna działalność

Zapewne każdy z nas miał czasami dosyć swojego szefa i wykonywania narzuconych obowiązków. Do tego nie zawsze udaje się dostać urlop, kiedy akurat go potrzebujemy. W takich sytuacjach najchętniej rzucilibyśmy dotychczasową pracę i spróbowali żyć na własny rachunek. Oczywiście nie zawsze tak się zdarza i pracodawcy potrafią być wyrozumiali, ale bywa też tak, że nie czujemy się dobrze w dotychczasowej firmie. Wielu ludzi coraz częściej decyduje się na założenie własnej działalności. Najczęściej wybierana jest działalność jednoosobowa.

Co to znaczy własna firma

Posiadanie własnej firmy przynosi wiele korzyści. Sam dla siebie jesteś szefem i decydujesz o tym jaka będzie oferta twojej firmy, w jaki sposób chcesz ja rozwijać oraz kiedy wyjedziesz na urlop. Nie zapominaj jednak, że będąc właścicielem firmy spoczywa na tobie również cała odpowiedzialność za nią, również finansowa.

Jak założyć własną firmę

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą musisz dopełnić pewnych formalności. Większość z nich zostaje zawarta przy pomocy jednego formularza – CEIDG-1. Wpisujesz w nim wszystkie swoje dane, dane firmy oraz wskazujesz wybrana formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Taki formularz poza rejestracją stanowi również funkcję wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego gospodarki narodowej REGON. Ponadto jest to zgłoszenie identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP. Druk CEIDG-1 możesz złożyć do urzędu gminy drogą elektroniczną, z wykorzystaniem strony internetowej CEIDG (taka opcja wymaga podpisu elektronicznego). Możesz również wydrukować wypełniony formularz i udać się z nim do urzędu albo własnoręcznie wypisać dokument i przedłożyć go urzędnikowi na miejscu. Zarejestrowanie formularza CEIDG-1 w systemie jest równoznaczne z zarejestrowaniem firmy. Następnie musisz udać się do urzędu skarbowego, w celu rejestracji jako podatnik podatku VAT. Konieczne będzie wypełnienie formularza VAT-R. W przypadku ZUS jeśli wraz z drukiem CEIDG-1 złożysz ZUS ZUA to nie musisz już dopełniać formalności bezpośrednio w placówce.

Warto jest wiedzieć, że nie zawsze wymagana jest rejestracja firmy. Jeżeli działasz jako osoba fizyczna i w każdym miesiącu osiągasz dochody nie wyższe niż 50% minimalnego wynagrodzenia oraz nie prowadziłeś prędzej swojej działalności (ostatnie 5 lat) to nie masz obowiązku rejestrowania firmy. W takim przypadku wystarczy spisywać dochody uzyskane w każdym miesiącu i na ich podstawie wypełnić roczny PIT-36 i zapłacić do urzędu podatek w wysokości 18% od uzyskanych przychodów.

Dodaj komentarz