Kryptowaluty – dlaczego są tak popularne?

Kryptowaluty – dlaczego są tak popularne?

Nawet, jeśli ktoś do grona fanów kryptowalut się nie zalicza i sam z nich nie korzysta, to pewnie wie, że coś takiego istnieje (a być może również, na czym mniej więcej kryptowaluty polegają). Nie sposób nie zauważyć, że mimo upływu lat wciąż bardzo dużo się o tym środku płatniczym mówi.

Warto pochylić się przez chwilę nad tą kwestią i wyjaśnić, co sprawia, że kryptowaluty (i to nie tylko Bitcoin, chociaż niewątpliwie jest on najbardziej znanym przykładem) wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Wszystko wyjaśnimy poniżej – zapraszamy!

Popularność kryptowalut wynika z ich ogromnego potencjału

Można wskazać wiele wad tradycyjnych środków płatniczych. Nie są uniwersalne dla całego świata (przeciwnie, w większości dana waluta obowiązuje tylko na terytorium jednego kraju, chociaż oczywiście są pewne wyjątki, jak euro), a cyfrowe rozporządzanie nimi jest bardzo ściśle kontrolowane. Można powiedzieć, że kryptowaluty są odpowiedzią na tego typu problemy.

Charakteryzuje je decentralizacja (brak typowego “nadzoru” z góry), a także wysoki stopień ochrony prywatności użytkowników. Dodatkowo, są wspólne dla wielu narodów, w związku z czym nie ma trudności związanych na przykład z robieniem zakupów w zagranicznych sklepach (np. opłat za przewalutowanie).

Już teraz możliwości oferowane przez kryptowaluty są stosunkowo duże, natomiast trzeba zaznaczyć, że ich potencjał, który nie został jeszcze w pełni zrealizowany, jest ogromny. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie związane z transparentnością i bezpieczeństwem transakcji.

Jaka przyszłość czeka kryptowaluty?

Świat jest nieprzewidywalny – szczególnie w zakresie rozwoju nowych technologii. Ciężko powiedzieć, co dalej z kryptowalutami, natomiast trzeba podkreślić, że nie jest to już coś całkowicie nowego. Im dłużej utrzymują się na powierzchni, tym bardziej stabilna jest ich pozycja.

Jest wiele osób, które już od wielu lat przewidują, że już za chwilę, dosłownie za moment, bańka pęknie i kryptowaluty całkowicie stracą na popularności. Faktycznie, na przestrzeni lat czołowym kryptowalutom (przede wszystkim Bitcoinowi) zdarzyło się kilka bolesnych dla inwestorów spadków wartości, natomiast nie można mówić o całkowitym krachu – i nie widać takowego na horyzoncie.

Z kolei sporo zwolenników kryptowalut wierzy, że za pewien czas wkroczą one na dobre do mainstreamu i staną się jednym z najbardziej podstawowych środków płatniczych, takimi, jakimi obecnie są poszczególne waluty narodowe. Nie można tej opcji wykluczyć, choćby z uwagi na wspomniany wcześniej ogromny potencjał kryptowalut, a także ciągłe prace nad ich rozwojem, natomiast tylko czas pokaże, jak to wszystko się rozwinie.

Dodaj komentarz