Zaciągnięcie niewielkiego kredytu gotówkowego jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej – można to zrobić nawet całkowicie przez Internet (z reguły przede wszystkim w sytuacjach, gdy ktoś ma już konto w danym banku). Poza kredytami gotówkowymi istnieje jednak także cała gama innych, bardziej rozbudowanych produktów finansowych, takich jak kredyty hipoteczne, samochodowe, konsolidacyjne czy firmowe, charakteryzujących się złożonymi zasadami.
Skuteczne zaciągnięcie tego typu zobowiązań, a zwłaszcza zrobienie tego na atrakcyjnych warunkach, nie jest równie oczywiste w przypadku działania w pojedynkę. Dlatego też wielu Polaków decyduje się na kontakt z wykwalifikowanym ekspertem kredytowym. W czym dokładnie może pomóc taki ekspert i czy rzeczywiście za jego pomoc nie trzeba płacić? Odpowiadamy!
Na czym polega pomoc eksperta kredytowego?
Na wsparcie niezależnego eksperta kredytowego składa się wiele różnorodnych działań. Współpraca z reguły zaczyna się od gromadzenia przez specjalistę szeregu informacji niezbędnych do oszacowania zdolności kredytowej, a także potrzeb i oczekiwań klienta, dzięki czemu łatwiejsze będzie dopasowanie odpowiedniej oferty.
Kolejne etapy to kolejno selekcja właściwych propozycji kredytu i, po podjęciu decyzji przez klienta, załatwianie wszelkich formalności związanych z zobowiązaniem.
Czy pomoc niezależnego eksperta kredytowego rzeczywiście jest bezpłatna?
Niektórym może wydawać się wręcz niemożliwe, że za pomoc specjalisty nie trzeba płacić (czy to bezpośrednio w formie gotówki, czy prowizji od kredytu). Wbrew pozorom nie ma jednak w tym nic dziwnego, ponieważ niezależny ekspert kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od banku, w którym kredyt zostanie zaciągnięty. Nie pracuje więc za darmo, co faktycznie byłoby kuriozalne.
Jak pobieranie wynagrodzenia od banku ma się do niezależności i traktowania jako najważniejszą wartość dobra klienta? Co ciekawe, te dwie kwestie wcale się nie wykluczają. Ekspert jest niezależny, ponieważ współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi w tym samym czasie. Jeśli więc na przykład jedna czy kilka z nich w danej chwili mają niezbyt atrakcyjne oferty, to doradca może polecić klientowi którąś z pozostałych, znacznie lepszych opcji i wciąż otrzymać wynagrodzenie.
W tej sytuacji obie strony (klient i doradca) są zadowolone, a kredyt zostaje zaciągnięty na optymalnych warunkach, bez ponoszenia przez kredytobiorcę kosztów związanych z profesjonalnym wsparciem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytu hipotecznego i innych skomplikowanych produktów finansowych – udzielane są one na duże kwoty i wymagają sporo czasochłonnej pracy od eksperta pomagającego w ich uzyskaniu, więc gdyby klient musiał opłacać go z własnej kieszeni, nie byłoby to z pewnością tanie.