Sprzeciw od nakazu zapłaty to procedura, która może ochronić dłużnika przed nieuzasadnionym roszczeniem wierzyciela. Aby jednak była ona skuteczna, sprzeciw należy złożyć w odpowiednim momencie oraz w odpowiedniej formie. Konieczne jest także przekonujące uzasadnienie, które pomoże dłużnikowi uporać się z trudną sytuacją. Sprzeciw od nakazu zapłaty wzór oraz wszystkie najważniejsze informacje o nim znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest sprzeciw od nakazu zapłaty?
Sprzeciw od nakazu zapłaty trzeba napisać w momencie, gdy nie zgadasz się z treścią nakazu i masz przekonujące uzasadnienie. Sprzeciw od nakazu zapłaty wzór należy pobrać i wypełnić, gdy:
– otrzymałeś nakaz zapłaty środków, których nie pożyczyłeś,
– otrzymałeś nakaz zapłaty, mimo że już zwróciłeś pożyczone pieniądze,
– kwota, której domaga się wierzyciel, nie zgadza się z tym, ile jesteś mu winien.
W momencie, gdy wierzyciel mimo wysyłania wezwań do zapłaty nie otrzymał pożyczonych pieniędzy, może on zgłosić sprawę do sądu i tam uzyskać nakaz zapłaty. Warto jednak wiedzieć, że nawet w takim dokumencie mogą pojawić się błędy i dłużnik ma prawo nie zgadzać się z informacjami i żądaniami, które są w nim zawarte. Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym możesz wnieść do sądu listem poleconym lub złożyć go bezpośrednio w sądzie. Należy to zrobić w terminie dwóch tygodni od otrzymania nakazu – sprzeciw wniesiony po tym terminie zostanie odrzucony.
Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór
Jeśli chcesz złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty samodzielnie, to możesz posiłkować się gotowym wzorem, który bez problemu można odnaleźć w internecie. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz frazę „sprzeciw od nakazu zapłaty wzór”. Niestety nie zawsze będzie to najlepszym rozwiązaniem i o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pokierują całą sprawą. Dzięki temu masz większe szanse na pozytywny dla siebie wynik postępowania.
Nie warto ryzykować, że z jakichś względów Twój wniosek zostanie odrzucony i uniemożliwisz sobie obronę w sprawie. Po otrzymaniu nakazu do zapłaty swoje kroki możesz skierować do profesjonalnej kancelarii i tam ustanowić doświadczonego pełnomocnika. Ułatwisz sobie w ten sposób prowadzenie sprawy i zwiększysz szansę na wygraną.
Ustanawiając profesjonalnego pełnomocnika, zyskasz pewność, że termin procesowy zostanie zachowany, a wysłane pismo będzie poprawne pod względem formalnym oraz merytorycznym. Jeśli chcesz oszczędzić sobie zbędnego stresu i nerwów, to skorzystanie z pomocy profesjonalisty będzie najlepszym rozwiązaniem problemu.