Pracownicy z Ukrainy – dlaczego ich zatrudnienie jest tak korzystne?

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego ich zatrudnienie jest tak korzystne?

Obecnie zatrudnianie pracowników z zagranicy nie charakteryzuje się wysokim poziomem skomplikowania czy szczególnymi problemami organizacyjnymi. Udało się ten proces na tyle uprościć i usprawnić (zwłaszcza w przypadku, gdy korzysta się z pomocy agencji pośrednictwa pracy), że decyduje się na przejście przez niego coraz więcej firm.

Szczególnie chętnie zatrudniani się przez polskich przedsiębiorców pracownicy z Ukrainy, a więc kraju z nami sąsiadującego. Tak wysoki poziom zainteresowania nie wziął się znikąd – jest wiele ważnych przyczyn, z których zatrudnianie naszych sąsiadów może być opłacalnym krokiem dla firmy.

Niższe koszty zatrudnienia i wysoka wydajność

Celem każdej firmy jest maksymalizacja zysków, a doprowadzić do tego można na dwa główne sposoby: obniżając koszty i zwiększając wydajność. Będący tematem tego artykułu pracownicy z Ukrainy pozwalają realizować te dwa sposoby maksymalizacji zysków za jednym zamachem. Między innymi z uwagi na niższe wymagania płacowe niż w przypadku wielu polskich pracowników, a także duży zapał do pracy i motywację, zatrudnianie osób z Ukrainy może znacząco pomóc firmie w rozwoju.

Z uwagi na fakt, że Polska i Ukraina należą do podobnego kręgu kulturowego, pracownicy z Ukrainy nie mają problemu z asymilacją do polskiego społeczeństwa, w tym naszego trybu i kultury pracy. Bariera językowa również wbrew pozorom nie jest szczególną przeszkodą, ponieważ nasi sąsiedzi bardzo szybko chłoną język polski. Wdrożenie ich do nowych obowiązków nie trwa długo, a w przypadku organizacji większych brygad czy zespołów składających się z większych grup Ukraińców, współpraca jest jeszcze bardziej płynna.

Pracownicy z Ukrainy to również specjaliści

Osoby z Ukrainy poszukujące zatrudnienia w Polsce to bardzo zróżnicowana grupa. Wśród niej można znaleźć zarówno osoby, które sprawdzą się na stanowiskach niewymagających określonego wykształcenia, kwalifikacji czy doświadczenia, jak i takich, które przeznaczone są dla specjalistów. Oznacza to, że zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest ciekawą opcją nie tylko dla kilku branż, które najbardziej się z tym zjawiskiem kojarzą (np. hotelarskiej), ale też wielu innych.

Przykładowo wśród Ukraińców można spotkać wielu świetnych elektryków czy spawaczy, którzy chętnie podejmą pracę w Polsce. W naszym kraju obecnie można spotkać się z niedoborem tego typu doświadczonych ekspertów, a ich usługi cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeśli firma podejmie współpracę z renomowaną, rzetelną agencją, może mieć pewność, że niezależnie od tego, na jakie stanowisko poszukuje pracowników, osoby jej polecone będą spełniały wszystkie kryteria.

Dodaj komentarz