Franczyza jako pomysł na własny biznes – co warto wiedzieć?

Franczyza jako pomysł na własny biznes – co warto wiedzieć?

Myślisz o otwarciu własnego biznesu? Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze? Nie da się zaprzeczyć, że zakładanie działalności nierzadko wiąże się z mieszaniną ekscytacji i niepewności. W końcu musimy zainwestować konkretną sumę, a wcale nie mamy pewności, że wszystko się uda. Istnieje jednak typ działalności, który pozwala pracować na własny rachunek, a jednocześnie zredukować ryzyko biznesowe. Mowa oczywiście o franczyzie. Czy franczyza https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/franczyzy to dobry pomysł na własny biznes? Zobacz, co warto wiedzieć. 

Czym jest franczyza? 

Zanim dojdziemy do tego, czy franczyza się w ogóle opłaca, warto wyjaśnić, czym ona jest. Jest to taki typ działalności, w którym prowadzimy własny biznes, ale pod szyldem innej marki. Jesteśmy więc w pewnym stopniu zależni od franczyzodawcy. Taka współpraca odbywa się na zasadach określonych w umowie. Co zyskujemy, decydując się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim wsparcie bardziej doświadczonego partnera biznesowego. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko niepowodzenia, czy popełnienia konkretnych błędów, jako początkujący przedsiębiorcy. Musimy przy tym pamiętać, że franczyzobiorca jest zobowiązany do dzielenia się zyskami z franczyzodawcą. Jednak takie rozwiązanie nierzadko się opłaca i okazuje się korzystniejsze, niż zaczynanie samodzielnej działalności od zera. 

Czy franczyza się opłaca? Zobacz, czy warto postawić na takie rozwiązanie. 

Jakie zalety ma franczyza? Jest ich wiele. Przede wszystkim zaletą biznesu opartego na franczyzie, jest to, że daje początkującemu przedsiębiorcy poczucie bezpieczeństwa. Tym sposobem możemy liczyć na wsparcie od osoby bardziej doświadczonej. Co więcej, dużo łatwiej o odniesienie sukcesu, ponieważ marka ma już konkretną opinię i bazę klientów. Kolejną zaletą jest reklama. Biznesy oparte na franczyzie są reklamowane, jako marka. W efekcie nie musisz samodzielnie zajmować się całą promocją. Nierzadko od razu dostajesz gotowe materiały, które są spójne z wizerunkiem marki. 

Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz także dostęp do pełnego know-how. Przy podpisywaniu umowy o franczyzę otrzymujesz możliwość zdobycia fachowej wiedzy o prowadzeniu własnej działalności. To duża zaleta, która wiąże się także z oszczędnością czasu. Ponadto, przy takim rozwiązaniu wcale nie musisz dysponować dużym kapitałem. Marka ‘matka’ nierzadko wspiera początkujących franczyzobiorców finansowo, którzy po rozkręceniu biznesu spłacają dług. 

Dodaj komentarz