Poznaj bliżej miasto Olsztyn

Poznaj bliżej miasto Olsztyn

Olsztyn to miasto na prawach powiatu w którym mieści się stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto posiada ponad 170 tysięcy mieszkańców i jest głównym ośrodkiem gospodarczym całego regionu. Do tego bliska odległość przyrody, w tym lasów oraz jezior, sprawia, że miejsce upodobali sobie osoby, które chcą odpocząć od zgiełku miast, a niewątpliwą atrakcją jest możliwość zaznajomienia się z długą historią tego miejsca, o czym świadczy wiele zabytków architektonicznych. Mieszkając w Olsztynie warto wiedzieć o tym co dzieje się w mieście, najnowsze wiadomości Olsztyn można znaleźć na portalu wiadomosciolsztyn.pl. Co godnego uwagi jest w mieście i co szczególnie warto w nim zobaczyć?

​Planetarium w Olsztynie

Jest to drugie co do wielkości planetarium w Polsce i największe w regionie. Zostało otworzone w 1973 roku na pięćsetną rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Początkowo obiekt funkcjonował pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych, co wynikało z zastosowanych urządzeń do prowadzenia pokazów. W 2012 roku w planetarium zamontowano nowocześniejszy, cyfrowy system DigitalSky 2 co pozwoliło rozszerzyć ofertę dostępnych pokazów. Odbywające się pokazy są przeprowadzane w sali w której za jednym razem może pomieścić się do 160 osób.

​Rynek Starego Miasta w Olsztynie

W dzielnicy Śródmieście znajduje się Stare Miasto. Jest to zabytkowa część Olsztyna, którą warto obejrzeć z bliska. Przechodząc przez znajdującą się tutaj Wysoką Bramę można przyjrzeć się temu w jaki sposób tego typu budowla mogła spełniać niegdyś charakter obronny tego regionu. W XIX wieku budowla służyła za więzienie, a dziś jest symbolem przeszłych czasów. Będąc na rynku miasta można podziwiać tutaj między innymi liczne kamienice w których mieszczą się sklepy, firmy usługowe oraz punkty gastronomiczne. W samym środku rynku znajduje się Stary Ratusz. Jest to budowla w stylu gotyckim i początkowo służyła za siedzibę władz miasta, w 1825 została zaadaptowana na siedzibę sądu. Przez kolejne lata była użytkowana również jako Szkoła Handlowa, a obecnie to miejsce zajmuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

​Plaża Miejska w Olsztynie

Nad jeziorem Ukiel znajduje się Plaża Miejska, która cieszy się popularnością szczególnie w okresie letnim. Znajduje się tutaj między innymi boisko do koszyków i 6 boisk do siatkówki plażowej. Dostępne są liczne placówki gastronomiczne, a także możliwość wynajęcia motorówki wraz ze sternikiem. Oprócz tego działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego w którym można wynająć na przykład rower wodny lub łódź wiosłową.

Dodaj komentarz