Dlaczego wolimy płacić kartą niż gotówką?

Dlaczego wolimy płacić kartą niż gotówką?

płatności kartą

Wraz z rozwojem technologii, coraz więcej ludzi zakłada konta bankowe. Wolą robić wirtualne przelewy, trzymać pieniądze na lokatach, aniżeli posiadać fizyczną gotówkę w portfelu. Do płacenia za usługi i towary używają często kart płatniczych, zamiast banknotów.

Dlaczego ta forma płatności jest coraz popularniejsza?

Po pierwsze, nasz portfel jest znacznie lżejszy. Wystarczy, że zabierzemy ze sobą mały kawałek plastiku i możemy niemal wszędzie dokonywać transakcji. Nie musimy szukać drobnych po kieszeniach, wszystkie nasze środki posiadamy w jednym miejscu.

Rozwiązany jest także problem, gdy mamy przy sobie tylko banknoty o wysokich nominałach, a sprzedawca nie może nam wydać reszty. Nasze konto uszczupla się w tym momencie o dokładną kwotę, jaką wydaliśmy na zakupy.

Kartą można też bez problemu płacić za transakcje internetowe. Jest to bardzo częsta opcja zapłaty w wielu internetowych sklepach czy na portalach takich jak allegro.pl.

W przypadku kradzieży portfela lub samej karty nie musimy się martwić o to, że stracimy nasze pieniądze. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie zablokujemy kartę w banku i złodziej nie będzie miał możliwości wypłacenia gotówki w bankomacie lub kupowania towarów.

Trzymanie pieniędzy w banku jest też z założenia bezpieczniejsze, ze względu na to, że są one do pewnej kwoty ubezpieczone, niż trzymanie ich w domu np. w sejfie.

Łatwy kredyt

Jednym z rodzajów kart płatniczych jest karta kredytowa. Posiadanie jej jeszcze bardziej ułatwia nam życie. Płacąc taką kartą, nie musimy w danym momencie posiadać pieniędzy na koncie. Zaciągamy niejako kredyt, który możemy spłacić w ciągu miesiąca/dwóch.

Karta kredytowa przyda się także, gdy robimy rezerwację hotelu przez internet. Niektóre strony wymagają jej posiadania, aby mieć gwarancję pobrania środków. Należy jednak bardzo uważać z taką kartą, aby nie przekroczyć czasu spłaty, gdyż odsetki mogą być dość spore i nie narobić sobie szybko długów.

Karta płatnicza zamiast gotówki to także idealne rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy za granicę. Szukanie kantoru do wymiany waluty może być uciążliwe, czasami też nie wiemy, ile środków będziemy konkretnie potrzebować. Dzięki karcie nie musimy o tym myśleć.

Taką kartą zapłacimy bez problemu w zagranicznym sklepie, hotelu, kinie czy na basenie. Opłaty za przewalutowanie są porównywalne do tych w kantorach, a często nawet korzystniejsze.

Jeżeli jeszcze nie posiadamy karty płatniczej, powinniśmy się zastanowić nad zaopatrzeniem się w nią. Jest to bardzo wygodne i bezpiecznie rozwiązanie, znacznie lepsze niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.

Jeśli chcesz wybrać bank, w którym założysz konto, polecamy najpierw zapoznać się z eKontaBankowe.pl – ranking najlepszych kont osobistych.

Dodaj komentarz